praca w Grecji
Praca w Grecji nie jest czymś, o czym często się mówi w kontekście tego kraju. Kiedy słyszymy o Grecji, naszym pierwszym skojarzeniem są beztroskie wakacje. Przed oczami stają cudowne plaże oraz wspaniała grecka kuchnia. Nic w tym dziwnego. Grecja od lat jest w ścisłej czołówce najpopularniejszych kierunków turystycznych Polaków. Wiele osób decyduje się jednak na dłuższy pobyt a nawet na przeprowadzkę.
Jeżeli rozważacie start w nowe życie w Grecji, to przygotowaliśmy dla Was sporo informacji w temacie praca w Grecji.
Spis treści
Pobyt i praca w Grecji - formalności
Grecja już w 2006 roku otworzyła swój rynek pracy na Polaków. Oznacza to, że nie potrzebujemy wizy ani żadnych pozwoleń, aby móc tam znaleźć pracę. Do samego wjazdu do Grecji potrzebujemy jedynie ważny dowód osobisty lub paszport. W Grecji nie ma obowiązku meldunkowego. Przy pracy sezonowej i pobycie do 90 dni nie musicie się martwić o żadne formalności.
Jeżeli wasz pobyt będzie trwał dłużej niż 90 dni, będziecie potrzebować te zaświadczenia:
- specjalne pozwolenie o nazwie Adeia Diamonis. Możecie je uzyskać w wydziale bezpieczeństwa publicznego lokalnego komisariatu policji bądź w wydziale policji ds. cudzoziemców. Składacie tam wniosek wraz z kopią waszego dokumentu tożsamości oraz trzema aktualnymi zdjęciami.
- zaświadczenie od pracodawcy o zatrudnieniu,
- zaświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej lub zaświadczenie o rozpoczęciu studiów. Tu będzie jeszcze konieczne poświadczenie dysponowania środkami finansowymi na czas pobytu.
Kolejnym krokiem, koniecznym do rozpoczęcia pracy w Grecji jest wyrobienie numer podatkowego, czyli AFM – Arithmo Forologiko Mitro, jak również numeru ubezpieczenia społecznego AMKA.
Ważne jest, aby wasz pracodawca zarejestrował was w greckiej kasie ubezpieczeniowej – Idryma Kinonikon Asfaliseon – IKA.

Praca sezonowa w Grecji
Szczególne zapotrzebowanie na pracowników jest w okresie wakacyjnym. W miesiącach od maja do października z łatwością znajdziecie pracę w branży turystycznej, hotelarskiej czy też gastronomicznej. Dotychczas w sezonie turystycznym można było przebierać w ofertach pracy w hotelach i pensjonatach. Praca w gastronomi bywa raczej zarezerwowana dla miejscowych Greków. Największe zapotrzebowanie jest na pomoc przy sprzątaniu pokoi, kelnerów, pomoc w kuchni, rezydentów, przewodników turystycznych oraz animatorów.
Jeżeli natomiast posiadacie kompetencje na bardziej wyspecjalizowanych polach, szukajcie zatrudnienia w swojej branży. Z łatwością znajdziecie zatrudnienie np. jako instruktor sportów wodnych, instruktor fitness, masażysta lub instruktor tańca w dużym resorcie turystycznym. Praca w takim miejscu jest świetną okazją do poznania mnóstwa interesujących ludzi oraz świetnym uzupełnieniem waszego CV.
Pracę sezonową w Grecji znajdziecie również w rolnictwie. Jeżeli chcecie zasmakować prawdziwej, nieskażonej przez tłumy turystów Grecji to praca na greckiej wsi przy zbiorze oliwek lub owoców czy warzyw będzie dla was niezapomnianą przygodą. Trzeba jednak pamiętać, że jest to bardzo ciężkie zajęcie i wymaga dobrej kondycji fizycznej.
Sezon na zbiory winogron przypada na koniec sierpnia do początku listopada. Sezon zbierania oliwek jest we wrześniu. Od października rozpoczyna się sezon na cytrusy i trwa do lutego.

Zarobki w Grecji
Zarobki w Grecji nie należą do najwyższych. Ponadto nadal można odczuć skutki kryzysu ekonomicznego z 2007 roku. Kolejnym potężnym uderzeniem w grecką gospodarkę była pandemia koronawirusa. Przez Covid praktycznie cała branża turystyczna i wszystko co z nią jest powiązane zamarło. Na szczęście po latach pandemii wszystko wróciło do normy. W 2024 Grecja odnotowała rekordową ilość turystów. Aż 41,6 miliona turystów z zagranicy odwiedziło ten kraj.
Bezrobocie w Grecji w lutym 2025 roku utrzymywało się na poziomie 9,6%. Większość ludzi pracuje jedynie w sezonie turystycznym i musi się z tego utrzymać przez cały rok. Więcej aktualnych danych ekonomicznych z Grecji znajdziecie w artykule Ceny i koszty życia w Grecji 2025.
Płaca minimalna w Grecji w 2025 roku wynosi 968 euro brutto.
Nie piszemy tego aby was zniechęcić. W końcu każdy z nas ma inne wymagania finansowe i inne potrzeby. Jeżeli marzycie aby zamieszkać w Grecji i móc na co dzień cieszyć się przepysznym lokalnym jedzeniem oraz słońcem, na pewno warto spróbować.
Aktualne rządowe statystyki podają następujące dane o zarobkach:
- 25% pracowników zarabia poniżej 1330 Euro brutto
- 50% pracowników zarabia poniżej 2340 Euro brutto
Jeżeli dobrze znacie angielski i macie doświadczenie na przykład w branży finansowej, śmiało możecie się ubiegać o pracę w banku lub w korporacji. To zapewni wyższe zarobki oraz stałą umowę o pracę.
Ponadto Grecja to kraj turystyczny, więc w sezonie możecie praktycznie przebierać w ofertach branży hotelarskiej czy gastronomicznej. Z najnowszych badań wynika, że w sezonie lato 2023 może zabraknąć aż 80 tysięcy osób do pracy jako pokojowi, kelnerzy, kucharze czy barmani. Jeżeli więc marzy Wam się wakacyjna grecka przygoda, śmiało możecie poszukać pracy w tych branżach.
Na naprawdę dobrą pracę w Grecji mają szansę tylko wysokiej klasy specjaliści. Do tej pory byli poszukiwani głównie inżynierowie i pracownicy służby zdrowia. Wymagana przy tym była znajomość podstawy języka greckiego oraz język angielski lub niemiecki.
Jeżeli czujecie, że praca w Grecji dla korporacji to nie wasza bajka, a zarobkowanie sezonowe też was nie interesuje, pozostaje praca przez Internet. Grecja to wspaniały kraj dla nomadów cyfrowych, z możliwości pracy zdalnej mamy w dzisiejszych czasach pod dostatkiem. Aby żyć i pracować w Grecji, nie musimy być więc zdani na greckie stawki godzinowe. Visit Greece

Warunki pracy w Grecji
Praca w Grecji jest ciężka. Według badań OECD typowy Grek pracuje statystycznie 2032 godzin w roku.
1 lipca 2024 roku rząd grecki wprowadził nowe prawo, umożliwiające 48-godzinny tydzień pracy w wybranych sektorach.
Pracownicy mogą wybrać pomiędzy wydłużeniem każdego dnia pracy o 2 godziny a dodatkowym 8-godzinnym dniem pracy. Za dodatkowy czas pracy przewidziano 40-procentową premię.
W praktyce praca w Grecji wygląda tak, że w sezonie w turystyce pracuje się 60 godzin tygodniowo bo tyle jest pracy, natomiast dodatków nikt nie wypłaca. Jeżeli dzień pracy jest dłuższy niż 6 godzin, to pracownikowi przysługuje przynajmniej 15 minut przerwy a o urlop to nawet nikt nie pyta. Często jest tak, że Grecy ciągną trzy różne etaty równolegle. To są realia w Grecji.
Płatny urlop wypoczynkowy należy się od pierwszego roku pracy i wynosi 24 dni. Przez kolejne 2 lata corocznie dochodzi jeden dzień urlopu. W Grecji maksymalnie można otrzymać 26 dni płatnego urlopu wypoczynkowego.
Podatki w Grecji
Jeżeli uważacie, że podatki w Polsce są wysokie i zagmatwane to jeszcze nie poznaliście podatków w Grecji. Od kiedy Grecja popadła w kolejne długi po kryzysie z 2008 roku sytuacja podatkowa jest naprawdę dynamiczna a przepisy zmieniają się co chwilę. Rozliczenie jest na tyle skomplikowane, że nie tylko firmy, ale przede wszystkim osoby prywatne korzystają przy rozliczaniu podatków z pomocy doradcy podatkowego. A to aktualne stawki podatkowe w Grecji:
- podatek VAT 24%
- nie ma kwoty wolnej od podatku
- podatek dochodowy od 9% do 44% przy dochodach powyżej 40.000 Euro
- podatek solidarnościowy progresywny od 2,2% do 10% przy dochodach od 12.000 Euro
- składki zdrowotne i rentowe 40% ( 25% pracodawca, 15% pracownik)
Obserwuj GreckieKefi na Instagramie i wyrusz z nami w kolejne greckie podróże: