Kavala na wakacje

Kontynentalna Grecja jest piękna. Warto ją poznać!

Spis treści

Marzy Ci się rejs w Grecji?

Kawala (Kavala, Καβάλα) to jedno z najpiękniejszych i najciekawszych miast Grecji kontynentalnej. Jest ona położona nad Morzem Egejskim, w północno-wschodniej części kraju. Malownicze uliczki Starego Miasta i ciekawe zabytki zachęcają do długich i romantycznych wakacyjnych spacerów. Można się tu poczuć jak w starym filmie. Jednym z bardziej urokliwych miejsc Kavali jest port, z którego można podziwiać barwne zachody słońca. Trudno o bardziej klimatyczne miejsce. 

Kavala położona jest amfiteatralnie a góruje nad nią twierdza wybudowana w XV wieku. W architekturze miasta przenikają się elementy cywilizacji rzymskiej, tureckiej oraz greckiej. Kavala położona jest dość stromo, pośród gór. Przez to ulice i chodniki co rusz wznoszą się w górę lub opadają w dół. Znajdziecie tu wiele schodów pomiędzy budynkami, dzięki którym można się przedostawać z jednego miejsca do drugiego na skróty. 

Wyjątkowym aspektem zwiedzania Kavali jest miejscowa kuchnia. Jedzenie w tutejszych tawernach odzwierciedla długą i niezwykle skomplikowaną historię miasta. Łączy w sobie tradycyjną kuchnię grecką oraz orientalne smaki Wschodu. Jeżeli kochacie kuchnię grecką i odkrywanie nowych smaków, Kavala na wakacje będzie dla Was idealnym wyborem!

Strona miasta Kavala

Co koniecznie zobaczyć w Kavali na wakacjach?

Zamek i twierdza –  Kavala na wakacje to również wspaniały wybór dla miłośników historii i zwiedzania zabytków. Numerem jeden miejsc do odwiedzenia w Kavali  jest Bizantyjski Zamek z XV wieku, górujący nad miastem. Droga do niego wiedzie niezwykle malowniczymi uliczkami starej starej części miasta. Trud wspinaczki pod górę wynagradza zapierający dech w piersiach widok z twierdzy zamku. Warto wybrać się tu w godzinach południowych. Panorama miasta na tle Morza Egejskiego, tonącego w barwach zachodzącego słońca prezentuje się wprost bajecznie. Podziwiać stąd można również pobliską wyspę Thassos. Wstęp na Kastro (Καστρο), czyli zamek kosztuje 4,5 euro.

Formacje skalne u podnóża twierdzy – górująca nad Kavalą twierdza wzniesiona została na wzgórzu. U podnóża ruin twierdzy rozpościerają się imponujące formacje skalne. Są one świetnym miejscem aby rozłożyć się z ręcznikiem i podziwiać falujące morze. Można tu też spotkać kąpiące się osoby. Po sezonie wakacyjnym regularnie przychodzą tu mieszkańcy Kavali, aby popływać w morzu i odpocząć. To miejsce jest naprawdę magiczne. Fale rozbijające się o skały, zachodzące morze, iskrzące się w wodzie, wypływające w morze łódki. Wszystko to sprawia, że chce się w to miejsce wracać aby tak po prostu tu pobyć. 

Jeżeli będziecie mieli ochotę tu popływać, pamiętajcie o butach do pływania, aby nie zranić stóp o skałki. Tuż przy zejściu ze skałek znajduje się kolejna plaża Kavali. Jest ona niewielka a otaczają ją sporej wielkości głazy.

Stary port Kavali – stary port Kavali to zdecydowanie miejsce warte do odwiedzenia. Mieszkańcy Kavali zwykle przyjeżdżają tu autem. Jednak można tu też spokojnie dojść na nogach. Spacer od akweduktu Kamares do starego portu zajmuje około 25 minut. Podczas przechadzki można podziwiać miasto z zupełnie innej perspektywy. Na miejscu czekają na Was liczne lokalne tawerny i kawiarnie. Miejsce to jest niezwykle malownicze i wygląda jak wyjęte z pocztówki. Jest tu nawet niewielka, piaszczysta plaża. Kolorowe, przycumowane przy brzegu łódki kołyszą się na wodzie. Tawerny pełne są lokalsów, co najlepiej świadczy o jakości ich jedzenia. Polecamy szczególnie tawernę Meltemi.

Kavala na wakacje
zamek Kavala - twierdza

Akwedukt Kamares – Schodząc z zamku warto udać się w kierunku akweduktu Kamares. Jest to kolejny punkt obowiązkowy na mapie Kavali. Ta monumentalna budowla z XVI wieku jest znakiem rozpoznawczym miasta. Został on wybudowany na polecenie Sulejmana Wspaniałego i służył do transportu wody z gór do miasta. Jego ogromna i niezwykle stylowa konstrukcja na żywo robi naprawdę niezapomniane wrażenie. 

Ratusz – Ratusz Kavali to budowla, którą raczej trudno przeoczyć. Budynek ten pochodzi z XIX wieku a jego okazały wygląd zainspirowany został stylem gotyckim. Tuż obok ratusza znajduje się plac, na którym można odpocząć na ławce w cieniu palm. 

Kavala-twierdza-przewodnik-greckie-kefi
miasto Kavala w Grecji północnej

Stare Miasto czyli Panagia – Spacer uliczkami Starego Miasta Kavali to prawdziwa uczta dla zmysłów. Kolorowe, zabytkowe kamieniczki i brukowane alejki pełne są kawiarenek oraz lokalnych tawern. Koniecznie spróbujcie greckiej mrożonej kawy, czyli freddo espresso lub freddo cappuccino. Zapachy greckiej kuchni oraz widoki tutejszych lodów i innych słodkości oszałamiają. Trudno przejść obojętnie obok licznych cukierni czy lodziarni. Kuszą one niezliczonymi smakami oraz kunsztownym wykonaniem. 

Kavala na wakacje jest wprost idealna. Miasto zaczyna tętnić życiem zwykle po zachodzie słońca. Kiedy na dworze zaczyna się przyjemnie schładzać, Grecy masowo wychodzą na spotkania towarzyskie. Z każdej kawiarenki czy restauracji dobiega inna muzyka, niejednokrotnie grana na żywo. Można tu poczuć prawdziwego ducha Grecji. Gwar, śmiech, żywe rozmowy, muzyka, oszałamiające zapachy lokalnej kuchni królują. Wszystko to składa się na greckie kefi oraz na słynny grecki styl życia w rytmie siga siga.

Imaret – to budowla wzniesiona przez Mehmeta Alego, która służyła w celach edukacyjnych oraz pomocy charytatywnej. Późniejszy władca Egiptu urodził się właśnie w Kavali. Ponieważ darzył miasto sentymentem, postanowił podarować mu miejsce, w którym mieściła się szkoła podstawowa dla chłopców, medresy (seminaria), meczet oraz dom dla potrzebujących. Nazwa imaret znaczy dosłownie “kuchnia na zupę”. Każdego dnia setki ubogich mieszkańców Kavali mogło liczyć na gorące, darmowe posiłki w tym miejscu. 

Ten imponujący kompleks budynków zajmuje powierzchnię aż 4000 m2. Budowla znajduje się w dzielnicy Panagia, niedaleko centrum miasta. Od czasów wymiany ludności pomiędzy Grecją a Turcją na początku lat 70 XX wieku Imaret stał się domem dla przybyłej z Turcji ludności greckiej. Przez lata systematycznie niszczał i podupadał. Na szczęście w roku 2000 został wyremontowany przez rodzinę lokalnych handlarzy tytoniem z Kavali.

Dziś znajduje się tu luksusowy, 5 – gwiazdkowy hotel, w którym ceny noclegów zaczynają się od 1 tysiąca euro. W każdy czwartek istnieje możliwość oprowadzenia po budowli z przewodnikiem. Koszt to 8 euro. Termin najlepiej umówić telefonicznie – obsługa mówi w języku angielskim. Ponadto istnieje możliwość zarezerwowania stolika w restauracji Imaretu. Widok, jaki się z niej roztacza jest naprawdę imponujący. W przeciwieństwie do cen noclegów, koszt drinków w restauracji jest całkiem przystępny. 
Kavala-Imaret-przewodnik-po-Kavali-greckie-kefi
Imaret-Kavala-przewodnik-po-Kavali-greckiekefi

Molo – Molo to doskonały punkt, z którego każdego dnia podziwiać można widok na twierdzę oraz otaczające ją zabytkowe domki. W zależności od tego, jak wysoko na niebie znajduje się słońce, widok ten prezentuje się o każdej porze dnia zupełnie inaczej. Jednak za każdym razem jest równie niezwykły. 

O poranku, popijając freddo cappuccino można obserwować rybaków wypływających w morze w swoich niewielkich łódkach. Wieczorami podziwiać stąd możecie słońce chowające się za pobliskimi górami. A po zmroku gołym okiem widać, jak Kavala budzi się do życia a ulice i kawiarenki wypełniają się roześmianym tłumem turystów oraz mieszkańców.

Park oraz promenada Eth. Antistaseos – Ciekawym punktem miasta jest park tuż przy głównym deptaku. W ciągu dnia świeci on pustkami, natomiast po zmroku pełen jest bawiących się dzieci oraz młodzieży. Znajduje się tu plac zabaw, skate park, boisko i ogólnie panuje tu bardzo wesoła atmosfera. 

Wprost z parku wychodzimy na ulicę Eth. Antistaseos, wiodącą wzdłuż portu. Ta szeroka droga wieczorami jest zamykana dla ruchu samochodowego i zamienia się w promenadę. Po zachodzie słońca ulica ta staje się miejscem spotkań towarzyskich. Pełno tu lokalnych mieszkańców oraz turystów, roześmianych dzieci jeżdżących na rowerkach, straganów w grillowaną kukurydzą i watą cukrową. W powietrzu unoszą się przeróżne zapachy z licznych restauracji. Jest gwarno, tłoczno i radośnie, czyli tak, jak w Grecji być powinno. Już to pisaliśmy. Kavala na wakacje jest wprost idealna.

Kavala Panagia greckie kefi
ratusz - miasto Kavala

Plaże Kavali

  • Plaża Kalamitsa – W samym mieście znajdują się dwie plaże: Rapsani Beach oraz Kalamitsa. Ta druga położona jest nieco dalej od centrum, jakieś 30 minut spacerem a 5 minut samochodem. Znajduje się ona obok sporego, 5-gwiazdkowego hotelu o nazwie Lucy. Jest ona położona bezpośrednio przy jednym z większych hoteli w mieście.
  • Plaża Rapsani – Dojście na plażę Rapsani Beach z portu zajmuje około 10 minut. Piasek na Rapsani Beach jest dość drobny a woda krystalicznie czysta i cieplutka. Tuż przy plaży znajduje się przemiła restauracja o nazwie Galos, przy której rozstawione są leżaki oraz parasole. Wystarczy zamówić w niej kawę, lub jakiś inny napój, aby móc swobodnie i bez żadnych opłat z nich korzystać. Czy może być coś bardziej klimatycznego niż kawa na cudownej plaży, w dodatku z widokiem na szmaragdową wyspę Thassos?
  • Plaża Ammolofoi (Ammolofoi Beach) – oddalona jest od Kavali około 25 kilometrów. Samochodem z miasta dojedziecie tu w około 25 minut. 

Jeżeli podczas pobytu w Kavali nie dysponujecie autem, możecie tu dojechać autobusem. Musicie wsiąść w autobus z Kavali do Nea Peramos. W sezonie letnim kursuje autobus, dowożący ludzi na plażę. Po sezonie wakacyjnym musicie dojechać z Nea Peramos do Ammolofoi taksówką.

Plaża Ammolofoi ciągnie się aż 3 kilometry a uznawana jest za jedną z najpiękniejszych w Kavali. Znajdziecie tu zarówno modne beach bary z muzyką, jak i zaciszne miejsca na relaks z dala od tłumu. Plaża zachwyca krystalicznie czystą, niezwykle turkusową wodą oraz drobniutkim, złocistym piaskiem. Zejście do wody jest łagodne a brzeg płytki, szczególnie w lewej części wyspy. Beach bary skupione są w środkowej części plaży. 

Do najpopularniejszych należą Peponi oraz Paradise. Urządzone są w klimacie boho, z naturalnym drewnem, wygodnymi lożami oraz miękkimi poduchami do siedzenia. W barach można nie tylko napić się greckiej mrożonej kawy czy drinka, ale także dobrze zjeść. Ponadto znajdziecie tu prysznice, przebieralnie, toalety czy też boiska do gry w siatkówkę. Z głośników sączy się muzyka a plaża dosłownie tętni życiem. W weekendy beach bary zamieniają się w kluby z DJami a impreza trwa do późnych godzin nocnych. 

Jeżeli zamiast szaleństwa do białego rana preferujecie chillout, powinniście się wybrać na teren w prawej części plaży. Nie ma tutaj beach barów ani tłumów ludzi, są za to spektakularne krajobrazy i dziewicza natura. Jeżeli chcecie tu popływać, miejsce na uwadze, że jest tu nieco głębiej, niż w lewej części Ammolofoi. 

Pomimo że plaża Ammolofoi jest niezwykle zatłoczona, jest ona bardzo zadbana a jej woda krystalicznie czysta.

  • Plaża Nea Iraklitsa – jest jedną z najbardziej polecanych  w okolicy Kavali. Położona jest około 13 kilometrów od miasta, w wiosce Nea Iraklitsa. Znajduje się tu malowniczy port oraz cudowna plaża ze złocistym piaskiem i turkusową wodą. Plaża Nea Iraklitsa jest szeroka, długa i doskonale zorganizowana. W starszej części wioski znajduje się port. Czeka tu nas Was wiele tawern, kawiarni i sklepów. Nowsza część wioski rozciąga się wzdłuż plaży i składa się z hoteli, willi i pensjonatów nad morzem. Na plaży znajdują się bary, a niektóre hotele zapewniają leżaki i parasole dla swoich gości.

Do Nea Iraklitsa można się dostać z Kavali autobusem KTEL, jadąc w kierunku Nea Peramos.

kavala skalki Panagia przewodnik po Kavali greckie kefi
urocze domki - stare miasto Kavala

Jak dostać się do Kavali z Salonik?

Do Kavali z Salonik dojechać można autobusem KTEL Thessaloniki. Jest to stosunkowo łatwe. Najpierw na lotnisku wsiąść trzeba w autobus 01X, który jedzie aż do głównej stacji autobusowej Ktel Thessaloniki. Tam już z łatwością kupicie bilety prosto do Kavali. Obsługa przy okienku mówi po angielsku, więc nie powinno być większych problemów z komunikacją. Cena przejazdu autobusem KTEL z Salonik do Kavali to 15 euro. 

Gdzie się zatrzymać w Kavali na wakacjach?

Wielu turystów zatrzymuje się w Kavali w pięciogwiazdkowym hotelu Lucy. Usytuowany jest on tuż przy publicznej plaży Kalamitsa Beach. Jest to jedna z najbardziej znanych miejscówek w mieście i znajduje się około 10 minut samochodem od centrum. Z plaży oraz w okien hotelu podziwiać można widok na wyspę Thassos.

Jeżeli jednak preferujecie bardziej kameralne miejsca do wypoczynku, na miejsce pobytu polecamy wam wybrać jeden z apartamentów jakie oferuje Kavala. Na booking.com znajdziecie wiele apartamentów i pensjonatów prowadzonych przez lokalnych mieszkańców. Wiele ofert znajdziecie także na airbnb.com.

Gdzie zjeść w Kavali?

Meltemi – tawerna znajduje się w starym porcie Kavali. Dojście do niej zjamuje około 25 minut od akweduktu Kamares. Położona jest ona nad samą wodą a widok jaki się z niej rozpościera jest niczym wyjęty z pocztówki. Zjecie tu przepyszne ryby, owoce morza oraz inne tradycyjne greckie dania. Zdecydowanie numer jeden na naszej liście polecanych tawern w Kavali.  

Psaraki – Największym atutem tawerny Psaraki jest jest położenie. Znajduje się ona na samym krańcu portu. Widok na zabytkową twierdzę górującą nad miastem jest idealnym uzupełnieniem posiłku. Lokal ten oferuje głównie ryby i owoce morza – wszystko świeże, smacznie przyrządzone i pięknie podane. Warto tu spróbować smażonych oraz grillowanych ryb, owoców morza, grillowany ser halloumi z pomidorem, tradycyjną sałatkę grecką czy też sałatkę z chlebem, czyli dakos. 

Venezia  – Niech nie zwiedzie was włoska nazwa restauracji. W menu lokalu znajdziecie tradycyjne greckie dania. W Venezii dostaniecie tradycyjne greckie dania, jak na przykład kotleciki mielone, czyli biftekia. Do tego zimny Mythos na orzeźwienie. Wszystko przepyszne a w dodatku przemiła obsługa. Czego chcieć więcej? 

Kreataki Quality Street Food – (Κρεατάκι Καβάλα) – Pyszny gyros podany ze świeżym pomidorem i cebulką, do tego sos tzatziki, grube frytki a to wszystko zawinięte w świeżutkie ciasto pita…. Uczta dla podniebienia. Trzeba przyznać, że Grecy wiedzą jak zrobić najlepszy fast food świata 🙂 Jeżeli będziecie szukać idealnej pity gyros lub suflaków w Kavali, polecamy wam Kreataki Quality Street Food. Mają naprawdę szeroki wybór greckich specjałów, wszystko świeżutkie i smaczne, w dodatku w bardzo przystępnych cenach. Lokal ten znajduje się nieopodal głównej stacji autobusowej Ktel Kavala, więc nie sposób go przeoczyć.

Swell Roof Garden – nie jest to klasyczna, grecka tawerna. Znajdziecie tu pyszne sushi i kuchnię azjatycką oraz różnego rodzaju koktajle. Polecamy Wam odwiedzić to miejsce ze względu na jego spektakularne położenie na dachu i wspaniały widok, jaki się stąd roztacza.

Polecane bary i kawiarnie

Briki – kawiarnia ze spektakularnym widokiem na Kavalę. Warto tu przyjść zarówno w ciągu dnia jak i wieczorem, kiedy miasto jest pięknie rozświetlone. Samo miejsce jest bardzo przyjemne i przytulnie urządzone. Jednak jego największym atutem jest bez wątpienia widok. Briki jest popularne nie tylko wśród turystów. Również mieszkańcy miasta bardzo chętnie je odwiedzają. 

Paseo – doskonałe miejsce na wieczornego drinka przy porcie, poranną kawę ale również na pracę przy komputerze, jeżeli zdarza się Wam łączyć wakacje z pracą. To nowoczesna kawiarnia / bar z bardzo miłą obsługą.

Lobster – to klub z muzyką, położony malowniczo przy porcie. Oferuje ogromny taras z przepięknym widokiem na twierdzę oraz na zacumowane w porcie łódki. Polecamy Wam napić się tu raczej drinka lub piwa niż kawy, która nie należy do najlepszych w mieście. 

Tsalapeteinos – będąc w Kavali, można odnieść wrażenie, że to ulubione miejsce jej mieszkańców na wieczorne spotkania z przyjaciółmi. Miejsce to dosłownie tętni życiem. Bar położony jest niedaleko portu, pomiędzy kamienicami. Pomimo, że oferuje mnóstwo stolików, niekiedy trudno znaleźć tu wolne miejsce. Szczególnie polecamy udać się tutaj wieczorem, kiedy stoliki oświetlają porozwieszane nad nimi lampy. 

Ochra – to dość nowe miejsce, położone w drodze na twierdzę. Lokal znajduje się w jednej z kamieniczek dzielnicy Panagia, oczywiście w kolorze ochry. To romantyczna knajpka z widokiem na morze, idealna na wieczorną randkę.

Kavala na wakacje to idealny wybór dla miłośników odkrywania lokalnych smaków. Czeka tu na Was przeogromny wybór tawern, restauracji, kawiarni i barów. 

Co zjeść na śniadanie w Kavali?

Idealnym greckim śniadaniem jest kawa oraz bougatsa, czyli wypiek z chrupiącego ciasta z pysznym kremem, posypany cynamonem i cukrem pudrem. Zawiera ona horrendalne ilości kalorii… 🙂 Ale podobno niewybaczalnym jest być w Grecji i choć raz nie spróbować bougatsy. Najlepsza bougatsa, jaką jedliśmy jest w kawiarni Lemonidis. Oprócz tradycyjnej bougatsy z kremem możecie tu również skosztować wersji na słono, z serem, szpinakiem a nawet z mięsem mielonym. My możemy Was zapewnić, że wszystkie są wyśmienite. 

Kto nie przepada za słodkościami, znajdzie w greckich piekarniach przeróżne świeże wypieki z serem feta, bekonem, szynką, szpinakiem oraz wiele innych. Są one świeżo wypiekane na miejscu i smakują bajecznie. Szczególnie polecamy spróbować wypieku o nazwach spanakopita – ciasto ze szpinakiem oraz tiropita – ciasto z serem feta.

Kiedy odwiedzić Kavalę?

W przeciwieństwie do wielu wysp greckich, które po zakończeniu sezonu turystycznego pustoszeją i dosłownie zapadają w zimowy sen, życie w Kavali toczy się przez okrągły rok. Dlatego Kavala na wakacje jest zawsze doskonałym wyborem! 

Większość kawiarni i restauracji Kavali otwarta jest przez cały rok. Wprawdzie wybierając się tutaj jesienią, wiosną lub nawet zimą, należy pamiętać o ciepłych ubraniach. Klimat w północnej Grecji jest znacznie chłodniejszy niż na południu a tutejszy chłód w połączeniu z wilgotnym powietrzem potrafią nieźle dać w kość. Jednak zapewniamy Was, że Kavala jest piękna o każdej porze roku. Jej liczne zabytki, muzea, restauracje i inne atrakcje sprawią, że z całą pewnością nie będziecie się tutaj nudzić.

Kavala na wakacje - na jak długo zatrzymać się w Kavali?

Kavala to stosunkowo niewielkie miasto a do jej głównych atrakcji spokojnie można dojść na nogach w jeden dzień. Jeżeli jednak macie ochotę zasmakować autentycznej Grecji i przekonać się, jak wygląda prawdziwe greckie życie, polecamy Wam zatrzymać się tutaj na kilka dni. Kavala to doskonały wybór zarówno na letnie wakacje, jak i na krótki city break czy też dłuższy, relaksujący pobyt poza sezonem letnim.

Jak dostać się z Kavali na Thassos?

Warto wybrać się z Kavali na jednodniową wycieczkę lub kilkudniowy wypad na pobliską wyspę. Z Kavali na Thassos dostaniecie się promem – odpływa on codziennie o godzinie 09:15, 14:00 oraz 17:30.

Jeżeli chcecie zrobić sobie jednodniową wycieczkę, koniecznie wybierzcie się tam rano. Ostatni powrotny prom z Thassos do Kavali odpływa już od godzinie 15:45. Bilety kupić można w punkcie turystycznym przy porcie. Podróż statkiem trwa około 1,5 godziny. Koszt biletu to 6 euro od osoby w jedną stronę. 

Wybierając tę opcję, macie tylko kilka godzin do spędzenia na Thassos. Nie jest to wprawdzie wystarczająco dużo czasu, aby eksplorować wyspę. Ale już sama podróż promem to ogromną przyjemność. Widoki i kolory jakie zastaniecie na miejscu są obłędnie piękne. Nie bez powodu Thassos nazywana jest szmaragdową wyspą na Morzu Egejskim.

Wyspa Thassos urzeka rajskimi plażami z turkusową wodą, bielutkim piaskiem oraz cudownymi widokami. Na dokładny opis tej magicznej wyspy zapraszamy do przewodnika po Thassos

Kavala jest doskonałym punktem startowym dla pasjonatów żeglarstwa w czasie letnich wakacji. To miasto, przesiąknięte historią i kulturą, oferuje nie tylko malownicze krajobrazy, ale także niezapomniane doświadczenia morskie. 

Jednym z kluczowych atutów tego regionu są sprzyjające warunki atmosferyczne, sprawiające, że żeglowanie staje się czystą przyjemnością. Ciepłe wiatry, łagodna pogoda i krystalicznie czysta woda sprawiają, że każdy rejs staje się wyjątkowym przeżyciem. 

Podczas żeglugi w okolicach Kavali nie brakuje fascynujących miejsc do odwiedzenia. Na pierwszy plan wysuwa się wyspa Thassos, oddalona tylko o kilka godzin żeglugi. Thassos słynie z urokliwych plaż, górskich szlaków i malowniczych wiosek rybackich. To doskonałe miejsce na przystanek, gdzie można zanurzyć się w lokalnej kulturze, spróbować regionalnych specjałów kulinarnych i nacieszyć oczy zabytkowymi ruinami.

Kavala to nie tylko punkt startowy na wakacje pod żaglami, ale prawdziwy klejnot Morza Egejskiego. Łącząc w sobie doskonałe warunki żeglarskie, urokliwe krajobrazy i bogactwo kulturowych doznań, Kavala staje się niezapomnianym miejscem dla każdego, kto pragnie połączyć przyjemność żeglowania z fascynującymi odkryciami lądowymi. To idealny wybór dla tych, którzy szukają niepowtarzalnych wakacji, gdzie morska bryza miesza się z zapachem historii i tradycji.

Obserwuj GreckieKefi na Instagramie i wyrusz z nami w kolejne greckie podróże: