Życie w Grecji

Wyrusz na spotkanie z własnym szczęściem w kraju, gdzie greckie tradycje spotykają się z nowoczesnością, a gościnność jest niezrównana. Przeprowadzka do Grecji to nie tylko zmiana miejsca zamieszkania, ale także szansa na odnalezienie harmonii i spełnienie marzeń o sielskim życiu na Południu Europy. Jak wygląda przeprowadzka do Grecji, formalności z nią związane oraz greckie życie? Na te pytania odpowiedziała nam Nikoletta Stamos, która niedawno postanowiła spełnić swoje marzenie o zamieszkaniu w tym pięknym kraju.  

Grecja to prawdziwy raj dla miłośników słodkich smaków! Grecy po prostu kochają słodycze! Na każdym kroku można spotkać tutaj zacharoplastijo, czyli cukiernię. Półki greckich cukierni wręcz uginają się pod najrozmaitszymi rodzajami ciast, ciasteczek, lodów oraz innych słodkości. Ponadto każda szanująca się grecka restauracja czy tawerna na koniec posiłku poczęstuje gości deserem. Chcesz poznać najlepsze greckie desery, których warto spróbować podczas wakacji? Koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Kuchnia grecka uznawana jest za jedną z najsmaczniejszych a przy tym najzdrowszych kuchni świata. Opiera się ona w dużej mierze na prostych przepisach. Większość greckich potraw można przyrządzić stosunkowo szybko. Greckie jedzenie jest smaczne, zdrowe, szybkie w przygotowaniu a przy tym często niedrogie. Chcesz poznać najlepsze greckie smaki, których warto spróbować na wakacjach w Grecji? Koniecznie przeczytaj ten artykuł.  

Chcesz rozpocząć nowe życie w Grecji i zastanawiasz się nad przeprowadzką do słonecznej Hellady? A może jedziesz na urlop i potrzebujesz wiedzieć jak kształtują się teraz podstawowe ceny w Grecji w restauracjach i komunikacji publicznej?

Zobacz ile kosztuje życie w Grecji? Ile można w Grecji zarobić a ile zostanie Ci z tego w kieszeni po opłaceniu rachunków? Podajemy aktualne ceny w Grecji! Sprawdź!

Co to jest grecka kawa? Jaką kawę lubią pić Grecy? Co powinieneś wiedzieć o kulturze picia kawy w Grecji i dlaczego to jest tak ważne dla mieszkańców Grecji.

Jakie formalności trzeba spełnić aby móc rozpocząć pracę w Grecji? Jakie są możliwości pracy i ile można w Grecji zarobić na etacie?

Siga-siga czyli slow life w greckim wydaniu oraz co rozumiemy pod pojęciem słowa kefi – tajemnica szczęśliwego życia Greków 

CZARTER JACHTÓW GRECJA

życie w Grecji

poznaj prawdziwe greckie życie

Życie w Grecji kusi wielu z nas. Perspektywa zamieszkania w słonecznej Helladzie brzmi wspaniale i trochę romantycznie. Ten tętniący życiem kraj nęci swoją doskonałą kuchnią, wspaniałymi zabytkami oraz niepowtarzalną kulturą. Grecy słyną ze swojej gościnności oraz otwartości w stosunku do przyjezdnych. Ale jak na prawdę wygląda życie w Grecji? Czy można się tam przeprowadzić, zamieszkać, znaleźć dobrą pracę? Na Greckie Kefi przedstawimy Ci różne strony życia w Grecji. 

Językiem urzędowym i dominującym jest język grecki. Dominującą religią jest tu Prawosławie, które wyznaje tu aż 99% ludności. Grecja jest bezpiecznym miejscem do życia. Oczywiście należy tu również uważać, jak wszędzie. 

Praca w Grecji

Grecja to piękny kraj i  jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych świata. Turystyka to najważniejsza gałąź greckiej gospodarki. W 2023 roku Grecja zanotowała rekordowe wpływy z zagranicznej turystyki. Jak wynika z danych opublikowanych przez Bank Grecji wyniosły one 20,1 mld euro.

Aż 24% ogółu osób pracujących w Grecji, zatrudnionych jest w turystyce. Praca w tej branży jest bardzo ciężka i wymaga sporo pokory. Poza nią panuje spore bezrobocie.

Zarobki w Grecji

Najłatwiej o pracę na kontynencie w dużych miastach np. Atenach i Salonikach. Na wyspach praca jest, ale tylko w sezonie wakacyjnym. W Grecji zarabia się średnio od 850 do 1200 euro miesięcznie na rękę. Płaca minimalna w 2024 roku wyniesie 780 euro brutto. Warto wspomnieć, że w Grecji większość pracowników otrzymuje dodatkowe pensje na Wielkanoc oraz Boże Narodzenie. Tak więc przeciętny Grek dostaje równowartość 14 pensji w ciągu roku.

Czas pracy Greków

Tydzień pracy w Grecji zakłada 40 godzin przy maksymalnie 10 godzinach pracy dziennie ale w turystyce pracuje się znacznie więcej. Za nadgodziny wypłacane są odpowiednio wyższe stawki. Widełki to od 25% do nawet 60% stawki godzinowej. 

Koszty życia w Grecji

Średni koszt utrzymania dla dwóch osób to około 1700 euro na miesiąc. Oczywiście tak jak w innych krajach, życie w stolicy kosztuje znacznie więcej niż w reszcie kraju. 

Wynajem mieszkania w Grecji w zależności od wielkości i standardu kosztuje od 11 do 27% mniej niż w Polsce.

Ceny mięsa oraz ryb są tu dość wysokie, natomiast owoce i warzywa, zwłaszcza w sezonie są dużo tańsze niż w Polsce. 

W porównaniu do Polski, w Grecji wydamy dużo więcej na paliwo, kosmetyki i artykuły spożywcze w sklepie. Standardowo droższa jest również odzież, natomiast na koniec sezonu można liczyć na o wiele większe przeceny i rabaty niż w Polsce. Bardzo drogi w Grecji jest opał. Na ogrzewanie w sezonie zimowym Grecy wydają majątek.

Dokładne przykłady cen produktów oraz kosztów znajdziecie opisujemy i aktualizujemy w artykule o kosztach życia w Grecji.

Pogoda w Grecji

Życie w Grecji jest uwarunkowane pogodą. Panuje klimat śródziemnomorski. Oznacza to długie, gorące i suche lata oraz łagodne i krótkie zimy. W niektórych miesiącach zimowych, szczególnie na północy kraju mogą występować opady śniegu. Ten słoneczny i ciepły kraj jest idealnym miejscem dla tych, którzy kochają słońce i nie lubią zimy.

Wiosna w Grecji zaczyna się już na początku marca i trwa do końca maja. Pogoda w tym okresie jest wręcz wymarzona do zwiedzania. Dni są ciepłe i przyjemne a niebo bezchmurne.

Z początkiem czerwca rozpoczyna się lato. To z tą porą roku utożsamiamy upragnione życie w Grecji. 

Greckie lato jest upalne oraz sucheOferuje ono idealne warunki do opalania i błogiego relaksu na plaży. Dla tych, którzy muszą pracować, 40 stopniowe upały w lipcu i sierpniu mogą okazać się trudne do zniesienia. Lato trwa aż do końca października a po nim następuje trwająca 4 miesiące chłodna i deszczowa zima.

Życie i praca w Grecji nie jest tak różowe jak to może się wydawać, ale jeśli pragniesz zmiany i masz sporo odwagi to wynagrodzi Ci to wspaniały klimat, pyszne jedzenie i sympatyczni ludzie.

Odkrywaj Grecję

error: Witaj. Nasza treść jest chroniona!