greckie życie

Spis treści

Marzy Ci się podróż po greckich wyspach?

Siga-siga czyli slow life w greckim wydaniu

Z pewnością od Greków moglibyśmy uczyć się luźniejszego podejścia do życia oraz umiejętności cieszenia się każdą chwilą. W Grecji żyje się po prostu spokojniej i wolniej. Słynne siga-siga usłyszymy tu na każdym kroku.  Greckie życie wychodzi z założenia,  że nie ma sensu przejmować się rzeczami, na które nie mamy wpływu. 

Pomimo, że dla nas takie podejście do życia może wydać się przy pierwszym zderzeniu dość irytujące, to dla Greków spokój i powolne wykonywanie codziennych czynności jest czymś naturalnym.  W Polsce jest całkiem inaczej.  Jesteśmy przyzwyczajeni do ciągłej gonitwy.  Od dziecka jesteśmy zaprogramowani, aby za czymś gnać a słodkie “nicnierobienie” wywołuje u nas wyrzuty sumienia.  Często jest postrzegane jako marnowanie czasu. Greckie życie wygląda nieco inaczej.

Jak wygląda dzień z życia w Grecji?

Typowy Grek zaczyna dzień o godzinie siódmej rano i  oczywiście  rozpoczyna go kubkiem przepysznej, aromatycznej kawy. Funkcjonuje przekonanie, że Grecy nie jadają śniadań. Niektórzy twierdzą wręcz, że tradycyjne greckie śniadanie składa się  tylko z kawy i papierosa. Takie stwierdzenie potraktujmy z przymrużeniem oka. Prawda jest taka, że Grecy jedzą śniadania. Nie jest ono jednak najważniejszym posiłkiem ich dnia. Typowe śniadanie Greka różni się od naszego ze względu na panujący w Grecji gorący klimat. Po pierwsze jest ono z reguły słodkie a po drugie dość lekkie. Często składa się z kawy po grecku oraz ciasteczek bądź kawałka bougatsy. Spokojnie wystarcza do godziny trzynastej lub czternastej, kiedy to nadchodzi pora lunchu.

Około godziny piętnastej rozpoczyna się siesta i trwa do 17:30. Przypada ona na porę największego upału w ciągu dnia. Grecy w tym czasie kładą się spać, aby się zregenerować i nabrać sił do dalszej pracy. Sklepy, restauracje oraz urzędy są na ten czas zamykane.

Późnym popołudniem temperatura spada i pozwala na normalne funkcjonowanie. Ponownie otwierane są tawerny i tym samym dla Greków rozpoczyna się druga część dnia. Jest to idealny czas, aby udać się na spacer (po grecku Βόλτα) lub na kolację w kręgu przyjaciół lub rodziny. Miasta wypełniają się ludźmi i zaczynają tętnić życiem.

Grecy kolację spożywają dość późno. Potrafią ją celebrować niekiedy godzinami. Delektują się jedzeniem w gronie najbliższych a taka uczta potrafi się przeciągnąć do późnych godzin nocnych. Dzięki drzemce w porze siesty Grecy mają energię na spotkania towarzyskie, nawet w środku tygodnia. W porównaniu do Polaków dość późno kładą się spać. 

Podczas gdy w Polsce dom traktowany jest jako przystań, w której spędzamy większość wolnego czasu, typowe greckie życie  toczy się poza nim. Oczywiście wynika to w dużej mierze z ciepłego klimatu. 

Dla Polaków dom jest schronieniem w przeważnie chłodne wieczory oraz większość dnia. Grecy tak jak mieszkańcy innych krajów śródziemnomorskich bardzo dużą część swojego czasu spędzają na świeżym powietrzu. W ogrodach, placach i tawernach zbierają się ludzie.  Tu toczy się greckie życie w towarzystwie przyjaciół oraz znajomych. 

greckie kefi - slow life wibe
kefi w grecji
piękne zakątki Grecji - greckiekefi.pl

Celebracja posiłków w gronie najbliższych

Grecy wiedzą jak korzystać z życia. Przynajmniej sami są o tym przekonani. Żyją wedle zasady Carpe diem i potrafią się cieszyć chwilą  tu i teraz. Jeżeli kiedykolwiek będziecie rozmawiać z Grekiem, zwróćcie uwagę, że jest skupiony na was i  naprawdę interesuje się swoim rozmówcą.  Typowy Grek  związany w danym momencie z otoczeniem. Potrafi naprawdę docenić  towarzystwo innych ludzi.  

Życie Greków w dużej mierze toczy się wokół stołu. Przywiązują duża wagę do jedzenia i kochają celebrować posiłki wraz z bliskimi im osobami. Wspólne biesiadowanie jest nieodłącznym elementem kultury i tradycji greckiej

Gdy spotykają się w tawernach, zamawiają jedzenie na środek stołu, tak aby każdy mógł skosztować każdej z potraw. Naturalną sprawą jest fakt, że wszyscy biesiadnicy jedzą z jednej miski i dzielą się posiłkami. Takie wspólne spożywanie wzmacnia więzi między ludźmi i pozwala zapomnieć o wszelkich troskach oraz różnicach między uczestnikami biesiady.

Jeżeli zostaniecie kiedyś zaproszeni na grecką kolację pamiętajcie, że żadna grecka mama a tym bardziej babcia nie pozwoli wam siedzieć przy pustym talerzu. Nałoży wam dokładkę jak tylko zjecie swoją porcję.  Nawet nie próbujcie odmawiać. Nie wygracie.

Grecka gościnność, czyli słynna filoksenia

Filoksenia to greckie słowo opisujące gościnność Greków. Jest  to cechą, której niejeden naród mógłby Grekom pozazdrościć. Grecy to jeden z najbardziej otwartych i gościnnych narodów świata. Jeżeli kiedykolwiek będziecie w Grecji szukać jakiegoś miejsca, z całą pewnością się o tym przekonacie.

Grecy oferują swoją pomoc zupełnie bezinteresownie. W dodatku spytają was, czy jej potrzebujecie zanim jeszcze zdążycie sami o nią poprosić. Nie zdziwcie się, jeżeli sami osobiście zaprowadzą was do miejsca, którego właśnie szukaliście.  Trudno spotkać się z taką życzliwością w innych krajach. W dodatku są niezwykle przyjaźni a ich otwartość na obcych jest niezwykle naturalna.

Każdego napotkanego człowieka witają ze szczerym uśmiechem. Otwartość Greków przejawia się również w tym, że nowo poznanym osobom zadają wiele pytań, które nam mogą wydać się zbyt osobiste. Pytania typu: Czy jesteś żonaty? Czy jesteś mężatką? Czy masz dzieci? Gdzie pracujesz? Ile zarabiasz? itd. nie wynikają z braku grzeczności czy wścibstwa. Są one przejawem tego, że Grek naprawdę interesuje się swoim rozmówcą i chce go jak najlepiej poznać. Dlatego jeżeli kiedykolwiek znajdziecie się w takiej sytuacji, nie doszukujcie się złych intencji w osobie, która będzie wam zadawać osobiste pytania. Grecy po prostu  już tacy są. W stosunku do swoich gości zawsze  bezpośredni, bezpretensjonalni i bezinteresowni. 

grecka kuchnia
celebrowanie posiłków
z przyjaciółmi przy stole

Czym jest kefi?

Kefi to jedno z ulubionych słów mieszkańców Grecji i realny element greckiego życia. Kefi odnosi się do pasji, szczęścia, dobrego samopoczucia, radości oraz miłości. Ducha kefi Grecy odnajdują każdego dnia we wspólnej zabawie, tańcu i biesiadowaniu. Greckie kefi jest zawarte w czasie spędzonym w gronie ludzi, których kochają. W kefi tkwi sekret szczęścia mieszkańców Grecji.

Greckie życie przepełnione jest celebracją. Grecy uwielbiają wielogodzinne spotkania przy suto zastawionym stole w gronie najbliższych. Spotkania te przepełnione są śpiewem krzykami oraz licznymi wznoszonymi toastami.

W Grecji nie pija się alkoholu po to, żeby się upić. Kieliszek ouzo, retsiny czy też wina jest tutaj traktowany jako  podstawowy element spotkania.  Alkohol należy do kultury i życia towarzyskiego Greków.

Typowy Grek przywiązuje ogromną rolę do utrzymywania bliskich kontaktów z przyjaciółmi i rodziną. Dba o dobre relacje z najbliższymi.  Nam wiecznie brakuje czasu na spotkania z przyjaciółmi. A kiedy już mamy wolną chwilę,  to często wolimy ją spędzić z Netflixem lub na domowych porządkach.

W Grecji spontaniczne wyjście na kawę lub drinka jest dla Greków czymś zupełnie naturalnym.  Takie wyjścia organizują nawet w późnych godzinach nocnych w tygodniu. Nam w natłoku pracy oraz codziennych obowiązków niekiedy całe tygodnie zajmuje umówienie się z przyjacielem chociaż na chwilę. 

strona dla miłośników Grecji

Obserwuj GreckieKefi na Instagramie i wyrusz z nami w kolejne greckie podróże: