Czego nie robić w Grecji podczas wakacji?

Czego unikać w Grecji i co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Marzy Ci się rejs w Grecji?

Czego nie robić w Grecji podczas wakacji?

Niezależnie od tego, czy na urlop wybieracie na wypoczynek kosmopolityczną wyspę czy zaciszną lokalizację z dala od turystycznego zgiełku, z pewnością przywieziecie z Grecji wiele miłych wspomnień. Zapierające dech w piersiach widoki, rajskie plaże oblane krystalicznie czystą wodą, malownicze wyspy, pokryte zielenią góry, wyśmienita grecka kuchnia oraz uśmiechnięci ludzie…. Długo można by wymieniać zalety urlopu w Grecji. Zanim jednak udamy się na nasze wymarzone, greckie wakacje, warto zorientować się, czego nie robić w Grecji, aby nieumyślnie nie sprowokować niezręcznej sytuacji. 

Mieszkańcy Grecji znani są ze swojej gościnności i otwartości i z pewnością zadbają o to, abyście czuli się dobrze w ich kraju i chętnie do niego wrócili. Warto jednak pamiętać, że dzielą nas pewne różnice kulturowe. Dobrze jest więc wiedzieć, czego nie robić w Grecji, aby uniknąć niepotrzebnych gaf.

Ponadto warto mieć na uwadze fakt, że wizyta milionów turystów każdego lata nie pozostaje bez konsekwencji, chociażby dla środowiska naturalnego Grecji. Wystarczą jednak niewielkie zmiany abyśmy wszyscy mogli jak najdłużej cieszyć się pięknem Grecji. 

Chcecie dowiedzieć się, czego nie robić w Grecji na wakacjach? Poniżej przygotowaliśmy dla Was listę 10 rzeczy, których lepiej unikać podczas greckich wakacji.

 

1. Nigdy nie używaj gestu otwartej dłoni
w kierunku rozmówcy

Gest otwartej dłoni z rozpostartymi palcami wydaje się być zupełnie niewinny. Podobnego gestu używamy np. na powitanie. Warto jednak wiedzieć, że w Grecji otwarta dłoń wystawiona w kierunku rozmówcy jest niezwykle obraźliwym zachowaniem. Gest ten nosi nazwę moutza i można powiedzieć, że jest greckim odpowiednikiem wystawienia w kierunku rozmówcy środkowego palca. Lepiej więc nie prowokować konfliktów i nie wystawiać dłoni w czyimś kierunku będąc w Grecji.

2. Nie odwiedzaj obiektów sakralnych
w nieodpowiednim stroju

Zwiedzając klasztory oraz kościoły należy pamiętać o odpowiednim stroju. W większości obiektów sakralnych Grecji obowiązuje ubiór zakrywający ramiona oraz nogi. Mężczyźni muszą mieć na sobie długie spodnie. Kobiety natomiast muszą mieć ubraną spódnicę zakrywającą kolana. Jeżeli nie posiadacie takiego stroju, zwykle przy wejściu na teren obiektu sakralnego istnieje możliwość wypożyczenia takiego ubioru.

3. Nie rób zdjęć ani filmów obiektów militarnych ani wewnątrz obiektów sakralnych

Filmowanie oraz fotografowanie obiektów militarnych oraz wnętrz kościołów oraz klasztorów prawosławnych jest w Grecji zabronione.  Robiąc zdjęcia, pamiętajcie o przestrzeganiu zasad i zachowaniu szacunku do odwiedzanych miejsc.  Pamiętajcie, że nie wolno fotografować się na tle starożytnych rzeźb.

Szczególnie chętnie fotografowaną grecką miejscowością jest Oia na Santorini. Ta znana z białych kościółków z błękitnymi kopułami wioska jest rajem dla miłośników fotografii. Uważajcie jednak, aby nie wchodzić na dachy kościołów ani domów w celu zrobienia zdjęcia. Wiele osób wspina się na dachy kościołów, często w niestosownych strojach, aby zrobić sobie zdjęcie. Pamiętajcie, że jest to zabronione a tego typu zachowanie jest brakiem szacunku do odwiedzanego miejsca. Również fotografując rodzimych mieszkańców Grecji, warto najpierw zapytać o zgodę.

Czego nie robić w Grecji

4. Nie opalaj się nago w miejscach, które nie są do tego przeznaczone

Opalanie się nago w Grecji nie jest dobrze postrzegane. Wręcz uważane jest to za niestosowne i może nawet zakończyć się wezwaniem policji. Jeżeli lubicie opalać się nago, znajdziecie w Grecji plaże dla nudystów, na których śmiało możecie zrzucić wasze stroje kąpielowe. Natomiast nie polecamy opalania się ani kąpieli nago na zwykłych plażach.

5. Nie wychodź na słońce bez filtra UV

Pamiętajcie, że słońce w Grecji opala o wiele silniej niż w Polsce. Możecie się nabawić oparzeń słonecznych nawet przy częściowym zachmurzeniu. Aby nie zepsuć sobie wakacji poparzeniem skóry i nie wyglądać na zdjęciach jak rak, zawsze, już od pierwszego wyjścia na słońce używajcie kremów z filtrem. Warto kupić krem z filtrem co najmniej 30 SPF.

Nie dajcie się zwieść łagodnemu, popołudniowemu słońcu – nawet po godzinie 18:00 potrafi ono nieźle przypiec. Pomiędzy godziną 12:00 a 15:00 najlepiej zrezygnować z plażowania czy spacerów. Jeżeli jednak zdecydujecie się pozostać w tym czasie na słońcu, koniecznie miejcie przy sobie nakrycie głowy i zadbajcie o odpowiednie nawodnienie. Żadna opalenizna nie jest warta ryzykowania zdrowia a greckie słońce jest naprawdę intensywne.

6. Nie wrzucaj papieru toaletowego do muszli klozetowej, jeżeli widzisz taki zakaz

Może to być dla niektórych ludzi szokujące, ale w niektórych rejonach Grecji nie wolno wyrzucać zużytego papieru toaletowego do muszli klozetowej. Zakaz ten obowiązuje w wielu miejscach w Grecji – zarówno na wyspach jak i w części kontynentalnej. Wynika to z tego, że kanalizacja w większości miejsc Grecji jest bardzo stara a jej rury bardzo cienkie. Spuszczenie papieru w toalecie najprawdopodobniej skończy się… zapchaną toaletą. A tego raczej nikt z nas nie chce doświadczyć podczas wakacji. 

Dlatego właśnie w wielu greckich toaletach, zarówno w restauracjach, hotelach, jak i w prywatnych domach obok toalet stawia się specjalne kosze na śmieci. Obok nich z reguły wisi tabliczka z prośbą o nie wrzucanie papieru do toalety. Warto przestrzegać tego zakazu aby uniknąć niemiłych niespodzianek.

7. Unikaj rozrywek z udziałem zwierząt

Osiołki są jednym ze znaków charakterystycznych wyspy Santorini. W przeszłości służyły one do transportu towarów z portu. Obecnie, kiedy w każde miejsce na wyspie można już dojechać autem, stanowią one głównie atrakcję turystyczną. Są one używane do przewożenia turystów i niestety bardzo często – eksploatowane ponad ich siły. Zmuszane są do pracy w upale, często bez przerwy na odpoczynek, bez wystarczającej ilości jedzenia oraz wody – godzinami wożą turystów po krętych drogach pełnych i schodach miasteczek. Bardzo często mają źle dopasowane siodła, pod którymi kryją się otwarte rany. Bardzo uczulamy was na tego typu rozrywki. 

Wprawdzie w 2018 roku pod naciskiem obrońców praw zwierząt, rząd grecki wprowadził zapis, mówiący, że osiołek nie może przewozić osób o wadze powyżej 100 kg. Jednak w praktyce prawo to nie zawsze jest egzekwowane. Pamiętajmy, że przy wszelkich rozrywkach z udziałem zwierząt jedyna strona, która dobrze się bawi to człowiek. Nie dokładajmy cegiełki do cierpienia bezbronnych zwierząt. Santorini to przepiękna wyspa, warto pospacerować malowniczymi uliczkami Thiry.

Czego nie robić w Grecji - greckiekefi

8. Nie kupuj pamiątek wyprodukowanych
w azjatyckich krajach

Z każdej podróży warto przywieźć chociaż małą pamiątkę, która po powrocie przypomni nam o miło spędzonym czasie. Takie drobiazgi kupione na lokalnych bazarach bądź w sklepikach budzą ciepłe wspomnienia i przenoszą nas myślami z powrotem do odwiedzonych miejsc. Podczas wakacji w Grecji w sezonie letnim na straganach znaleźć można praktycznie wszystko. Duża część oferowanych pamiątek produkowana jest w krajach azjatyckich. 

Na lokalnych straganach, butikach czy nawet w greckich supermarketach znaleźć można jednak prawdziwe perełki jakie ma do zaoferowania ten słoneczny kraj. Aby mieć pewność, że sprawiając sobie upominek, kupujemy autentyczny grecki wyrób, dobrze jest przed wyjazdem zrobić sobie listę produktów, które warto przywieźć z Grecji. Tutaj znajdziecie listę 15 pamiątek, które warto przywieźć z Grecji.

9. Nie nurkuj bez specjalnego pozwolenia
i nie wydobywaj żadnych przedmiotów z dna morskiego

Aby nurkować w Grecji naley posiadać odpowiednie zezwolenie. Moecie je uzyskać w urzdzie portowym właściwym dla miejsca Waszego pobytu w Grecji. Zezwolenie to określa rejon, w którym dozwolone jest nurkowanie. Bez takiego pozwolenia grożą wysokie sankcje karne.

Czego jeszcze nie robić w Grecji? Niedozwolone jest równie wydobywanie z dna morskiego jakichkolwiek przedmiotów. 

10. Nie zaśmiecaj środowiska - ograniczaj plastik

Plastikowe śmieci są dosłownie wszędzie – w morzach, na plażach, na ulicach. Każdy z nas, wdrażając niewielkie zmiany w swoich codziennych czynnościach, może przyczynić się do zatrzymania zalewającej nas fali plastiku.

  • Odmawiajcie przyjmowanie kawy w plastikowych kubkach – zamiast tego możecie kupić na przykład metalowy kubek, który będzie wam towarzyszył przy wszystkich waszych wyprawach. Będzie on jednocześnie wspaniałą pamiątką z wakacji. 
  • Odmawiajcie przyjmowania foliowych reklamówek podczas zakupów – Greccy sprzedawcy wręcz uwielbiają rozdawać swoim klientom foliowe torebki. Nie zdziwcie się, jeżeli kupicie w jednym sklepie kilka pamiątek, a każda z nich zostanie zapakowana w osobną foliową reklamówkę. Również grecki targ, to niestety prawdziwa fabryka jednorazowych foliówek. Robiąc zakupy, jasno komunikuje sprzedawcom, że nie chcecie plastikowych toreb. Zawsze noście przy sobie bawełniane lub lniane torby na zakupy. Nie ma sensu przyczyniać się do produkcji kolejnych plastikowych siatek. Możecie sprawić sobie taką lnianą torbę z greckim motywem jako piękną i praktyczną pamiątkę z wakacji.
  • UWAGA: Woda z kranu w wielu miejscach w Grecji, a szczególnie na wyspach nie nadaje się do picia, nawet po uprzednim przegotowaniu. Zanim napijecie się wody z kranu, upewnijcie się, czy jest ona do tego zdatna. Dlatego niestety na wakacjach w Grecji może być trudno uniknąć korzystania z plastikowych butelek z wodą mineralną. Nie zmienia to faktu, że istnieje wiele innych możliwości, aby podczas naszego urlopu pozostawić po sobie jak najmniej śmieci.

Wiele cennych wskazówek odnośnie wakacji w Grecji znajdziecie również na stronie Visit Greece

Chcecie podczas wakacji doświadczyć autentycznej Grecji i przywieźć do domu najwspanialsze wspomnienia? Poznajcie naszą listę 11 przeżyć podczas greckich wakacji – co robić w Grecji?