Island hopping w Grecji - wspaniały sposób na wakacje 2024

Odkrywaj greckie wyspy i zbieraj niezapomniane przeżycia!

Spis treści

 1. Co to jest island hopping?
 2. Island hopping w Grecji – przeżyj swoje niezapomniane wakacje!
 3. Dlaczego Grecja to idealny kraj na island hopping?
 4. Czy island hopping to dobry wybór na wakacje dla Ciebie?
 5. Skąd rozpocząć island hopping w Grecji?
 6. Na co zwracać uwagę, planując island hopping po greckich wyspach?
 7. Czy mogę samodzielnie zorganizować island hopping w Grecji?
 8. Na kiedy najlepiej zaplanować island hopping w Grecji??
 9. Co to jest Meltemi?
 10. Podróżowanie promem po Grecji – 3 ważne wskazówki:
 11. Jak spakować się na podróż promem po Grecji?

Marzy Ci się rejs po greckich wyspach?

Co to jest island hopping?

Island hopping to sposób zwiedzania polegający na przemieszczaniu się jachtem lub promem z wyspy na wyspę!

W dosłownym tłumaczeniu na język polski  oznacza “przeskakiwanie” z wyspy na wyspę.

Podczas planowania greckich wakacji może być trudno wybrać tę jedyną wyspę na wakacje. Island hopping to idealny sposób na to, aby zobaczyć wiele ciekawych miejsc na różnych wyspach Grecji podczas jednego urlopu. 

W ten sposób możemy zebrać masę wspaniałych wspomnień i doświadczyć niepowtarzalnej atmosfery różnych wysp Grecji. Nic w tym dziwnego, że Island hopping staje się coraz bardziej popularną formą zwiedzania Grecji.

Wyobraźcie sobie, ile pięknych chwil przeżyjecie podczas takiej wyjątkowej podróży po wyspach. 

Greckie wyspy są podzielone na różne grupy: Wyspy Egejskie Południowe, Wyspy Egejskie Północne, Sporady, Wyspy Jońskie, Wyspy Sarońskie i Kreta, która jest największą wyspą Grecji. Aby zobrazować Wam podział greckich wysp, przygotowaliśmy dla Was praktyczny przewodnik po greckich wyspach z kolorowymi mapami. Każdy z archipelagów odznacza się własnym, niepowtarzalnym klimatem. Najbardziej popularne wśród podróżników są Cyklady – ich białe domy z niebieskimi drzwiami i okiennicami, w otoczeniu różowych kwiatów bugenwilli to prawdziwa wizytówka Grecji. Wyspy poszczególnych grup są ze sobą świetnie połączone, co znacznie ułatwia przemieszczanie się w ich obrębie. Każdego dnia kursują pomiędzy nimi promy oraz łodzie wycieczkowe.

Island hopping w Grecji - przeżyj swoje niezapomniane wakacje!

Grecja posiada ponad 6000 wysp, z czego około 200 jest na stałe zamieszkałych. Jedne z nich, jak Mykonos, Santorini czy Zakynthos, to typowo turystyczne miejsca, które latem wręcz tętnią życiem. W głównym sezonie turystycznym może być trudno doświadczyć na nich autentycznego, greckiego klimatu. 

Obok popularnych turystycznie wysp w Grecji znajdziecie również mnóstwo niewielkich i mniej zatłoczonych, które swoją urodą wcale nie odbiegają od sławnych koleżanek. W dodatku bywają o wiele bardziej urokliwe i często o wiele bardziej przyjazne dla naszego portfela. Jeżeli chcecie poznać prawdziwe oblicze Grecji, nietknięte masową turystyką, polecamy Wam odwiedzenie właśnie tych mniejszych i mniej popularnych wśród turystów wysp. Są one idealne na spokojny i niedrogi wypoczynek. 

Marzy Wam się urlop z rajskimi, złocistymi plażami i zachwycającym turkusem wody? Grecja to idealny wybór dla Was. Ale jak wybrać idealne wyspy na wakacje dla siebie? Aby nieco ułatwić Wam wybór, przygotowaliśmy dla Was praktyczny poradnik, który znajdziecie tutaj. Piszemy w nim, jak wybrać odpowiednią grecką wyspę dla siebie, uwzględniając Wasze indywidualne upodobania. 

Dlaczego Grecja to idealny kraj na island hopping?

Grecja to idealny kraj na island hopping, ponieważ poszczególne grupy jej wysp są ze sobą doskonale połączone drogą morską. Każdego dnia kursują pomiędzy nimi promy, łodzie wycieczkowe oraz katamarany. Harmonogram promów jest dobrze skoordynowany i pozwala na stosunkowo łatwe przemieszczanie się pomiędzy wyspami. 

Cyklady, Wyspy Jońskie, Dodekanz czy Sporady – każda z grup urzeka własnym, niepowtarzalnym klimatem. Niezależnie od tego, które z nich wybierzecie na wakacje, z pewnością zachwyci Was ich piękno. Od tych kosmopolitycznych, barwnych i tętniących życiem, po mniej znane, w których można doświadczyć, czym jest greckie siga siga – każda z nich jest na swój sposób cudowna. Rejs po wyspach pozwoli Wam odkryć różne miejsce – najbardziej popularne jak Mykonos czy Santorini jak i ukryte na morzach perełki, w których życie toczy się własnym rytmem. 

Island hopping w Grecji
Island hopping w Grecji greckiekefi.pl

Czy island hopping to dobry wybór na wakacje dla Ciebie?

Island hopping to idealny sposób na wakacje dla wszystkich, którzy lubią odkrywać nowe miejsca. Nie chcecie podczas wakacji ograniczać się tylko do jednego miejsca? Nie wiecie, którą wyspę na wakacje wybrać? A może macie w sobie żyłkę odkrywcy, któremu trudno wytrzymać przez tydzień na jednej plaży? Jeżeli na choć jedno z tych pytań odpowiedzieliście TAK, island hopping w Grecji jest stworzony właśnie dla Was!

To doskonały plan na wakacje z przyjaciółką, z paczką znajomych, z drugą połówką a także solo. W czasie podróżowania po kolejnych wyspach mamy mnóstwo okazji na poznawanie nowych ludzi, którzy tak samo jak my są ciekawi świata. To wspaniała okazja na nawiązanie znajomości a może nawet przyjaźni. 

Island hopping w Grecji - greckiekefi.pl

Skąd rozpocząć island hopping w Grecji?

Planując island hopping w Grecji, warto wiedzieć, że głównym węzłem komunikacyjnym dla wielu przewoźników są Ateny. Tutaj zaczynają się i kończą różne trasy przez greckie archipelagi. Można odnieść wrażenie, że wszystkie rejsy prowadzą do Aten. Port w Pireusie jest idealnym punktem do rozpoczęcia wyprawy po Cykladach, wyspach Zatoki Sarońskiej oraz bardziej odległych wysp Dodekanezu. Ateny sąsiadują również z portem Rafina, który także jest świetnym punktem startowym do rozpoczęcia island hopping w Grecji.

Jeżeli planujecie zwiedzać północno-wschodnie wyspy Morza Egejskiego, lepszym punktem wyjściowym będą Saloniki. 

Ponadto na wiele greckich wyspy dostaniecie się bezpośrednimi lotami z Polski. Te wyspy również są doskonałymi punktami startowymi do rozpoczęcie island hopping w Grecji. 

Island hopping w Grecji - greckie wyspy - konsultacje Grecja

Na co zwracać uwagę, planując island hopping po greckich wyspach?

1. Zaplanujcie nie więcej niż 3-4 wyspy 

Planując island hopping w Grecji, upewnijcie się, że nie wciskacie zbyt wielu miejsc w wasze tygodniowe, lub 10-dniowe wakacje. Pamiętajcie, że urlop jest przede wszystkim po to, aby wypocząć. Island hopping powinien być przyjemnością a nie kolokwialnie mówiąc zaliczaniem kolejnych wysp. Polecamy Wam na każdą z wysp przeznaczyć co najmniej 3-4 dni. Dzięki temu nie tylko doświadczycie ich niepowtarzalnej atmosfery, ale także odpoczniecie i lepiej ją poznacie. Pozwoli Wam to przekonać się, czy dana wyspa rzeczywiście Wam się podoba. Kto wie, może nawet się w niej zakochacie i zechcecie na nią wrócić.

Island hopping w Grecji - greckiekefi.pl - greckie wyspy na wakacje

2. Zaplanujcie island hopping w obrębie jednej grupy wysp

Układając samodzielnie trasę rejsu, najlepiej trzymać się jednej grupy wysp. Wiele linii promowych obsługuje określone grupy wysp. Dlatego znacznie ułatwi Wam to planowanie podróży. Najlepszymi i najpopularniejszymi grupami wysp na island hopping w Grecji są Cyklady i Dodekanez. 

 

Island hopping w Grecji - wakacje w Grecji - greckiekefi.pl

3. Zawsze bądźcie przygotowani na sytuacje losowe

Planując island hopping, warto wziąć pod uwagę różne sytuacje, na które nie mamy wpływu. Silny wiatr Meltemi, ewentualne strajki pracowników lub inne przyczyny mogą spowodować opóźnienie lub anulowanie rejsów. Oczywiście nie musi tak być, a sytuacje losowe mogą przytrafić się wszędzie i są wpisane w podróże. Dlatego pamiętajcie, aby na greckie wyspy zabrać ze sobą przede wszystkim dobry humor i pozytywne nastawienie oraz odrobinę elastyczności. No i oczywiście greckie kefi! 🙂

Grecja island hopping greckiekefi.pl 1

Czy mogę samodzielnie zorganizować island hopping w Grecji?

Oczywiście możemy sami zorganizować sobie nasz island hopping. Różnego rodzaju portale pozwalają nam samodzielnie wyszukiwać noclegi, niedrogie przeloty oraz połączenia promów. Aby jednak island hopping w Grecji był wspaniałą przygodą, musi być dobrze rozplanowany. Najważniejszy aspekt to odpowiednie zaplanowanie i skoordynowanie promów. Do wyszukiwania promów polecamy korzystać ze strony FerriesInGreece, natomiast do wyszukiwania noclegów Booking.com.

Island hopping Grecja - greckie wyspy

Na kiedy najlepiej zaplanować island hopping w Grecji?

Na island hopping w Grecji najbardziej polecamy miesiące: maj, czerwiec, wrzesień i październik

Sezon turystyczny na greckich wyspach trwa od początku maja do końca października. Na lipiec i sierpień przypadają najwyższe temperatury, które zachęcają do leniwego wypoczynku na plaży i chłodzenia się w wodzie.

Najprzyjemniejsze miesiące na zwiedzanie i bardziej aktywny wypoczynek to maj, czerwiec, wrzesień i październik. Podróżując w tym czasie uniknięcie męczących upałów. Ponadto poza szczytem sezonu turystycznego wyspy greckie nie są zatłoczone przez turystów. Pozwoli Wam to wypocząć i poznać ich prawdziwe oblicze. Również ceny noclegów, biletów oraz jedzenia w restauracjach będą o wiele niższe , niż miesiącach lipiec i sierpień. W czerwcu woda w morzu jest już nagrzana i idealnie nadaje się na kąpiele. Jej przyjemna temperatura utrzymuje się w niektórych rejonach Grecji nawet do końca października. Będziecie więc mogli do woli rozkoszować, bez obaw o masy turystów. 

Najpóźniej z końcem października większość rejsów promów przestaje funkcjonować. Również hotele, restauracje i sklepy na wyspach zostają zamknięte. Rozpoczyna się sezon zimowy. Tym samym kończy się możliwość swobodnego skakania po wyspach greckich.

Co to jest Meltemi?

Wybierając się na island hopping w Grecji, warto wiedzieć o meltemi.

Meltemi to suchy, silny wiatr, który wieje od końca maja do września. Jest odczuwalny głównie na Morzu Egejskim oraz we wschodniej części Morza Śródziemnego. Najsilniejszy jest latem, w miesiącach od czerwca do sierpnia. Planując island hopping, musicie mieć go na uwadze.

Meltemi z jednej strony przynosi przyjemną ochłodę w upalne dni. Cieszy też miłośników sportów wodnych jak kitesurfing czy windsurfing. Z drugiej jednak strony potrafi być dokuczliwy. Utrudnia pływanie, żeglowanie oraz unosi suchy pył, który wchodzi do oczu. A co najbardziej istotne: potrafi również przyczynić się do przesunięć w rozkładach promów.

Rejs po greckich wyspach - island hopping

Podróżowanie promem po Grecji - 3 ważne wskazówki:

1. Jeżeli chcecie poruszać się po greckich wyspach autem, pamiętajcie, że transport samochodu promem jest drogi. Ponadto wymaga wcześniejszej rezerwacji. Zamiast transportować samochód z jednej wyspy na drugą, taniej będzie wynająć go na każdej wyspie. Przy większości portów znajdują się wypożyczalnie aut. Więcej na temat wynajmu auta w Grecji możecie przeczytać w osobnym poradniku

2. Zabierzcie ze sobą na prom własne jedzenie i picie. Przekąski na promach mogą wyglądać kusząco, szczególniem kiedy burczy nam w brzuchu. Pamiętajcie jednak, że jedzenie na statku może nie być najwyższej jakości a jego cena wygórowana. 

3. Dzieci do piątego roku życia podróżują na wielu greckich promach za darmo. Bilety dla dzieci od pięciu do 10 lat zwykle kosztują połowę ceny regularnej.

 

A MOŻE ISLAND HOPPING NA ŻAGLÓWCE?

Wakacje na greckich wyspach - island hopping

Jak spakować się na podróż promem po Grecji?

Odzież

 • T-Shirty w jasnych kolorach 
 • Szorty z przewiewnych materiałów
 • Długie spodnie z lekkiego, przewiewnego materiału (na wieczory lub na wypadek ochłodzenia)
 • Letnie, przewiewne ubrania: topy, sukienki
 • Lekka kurtka lub bluza chroniąca przed wiatrem
 • Nakrycie głowy – czapka, kapelusz
 • Wygodne klapki 
 • Pełne, wygodne buty 
 • Buty do pływania 
 • Kostium kąpielowy / kąpielówki  
 • Okulary przeciwsłoneczne 
Island hopping w Grecji - pakowanie na prom - greckiekefi.pl

Dokumenty

 • Dokument tożsamości
 • Prawo jazdy 
 • Karta płatnicza polecamy kartę Revolut, która pozwala na błyskawiczne przewalutowanie bez prowizji
 • Karta EKUZ 
 • Dodatkowe ubezpieczenie turystyczne

Z kodem rabatowym “KEFI” kupisz ubezpieczenie turystyczne taniej i znajdziesz polisę dopasowaną do swoich potrzeb!

 

Island hopping w Grecji - pakowanie - greckiekefi.pl
Greckie wakacje - pakowanie

Elektronika

 • Smartfon i ładowarka 
 • Powerbank 
 • Rozgałęziacz USB oraz klasyczny
 • Czytnik  
 • Słuchawki 
 • Aparat fotograficzny, dron lub ewentualnie inny sprzęt (według Waszych upodobań)

Kosmetyki i leki

 • Krem z filtrem UV 50 spf
 • Pomadka ochronna do ust z filtrem UV 
 • Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne
 • Leki na chorobę morską – wystarczą tradycyjne leki na chorobę lokomocyjną
 • Leki na kłopoty żołądkowe
Island hopping - greckie wyspy na wakacje
Island hopping - wakacje na wyspach greckich

Inne

 • Butelka z filtrem na wodę 
 • Przewodniki turystyczne po wyspach 
 • Książka 
 • Dużo greckiego kefi 🙂