Podróż do Grecji 2025
Spis treści
1. Podróż do Grecji samolotem
1.1. Bezpośredni lot w wybrane miejsce w Grecji
Podróż samolotem to najszybszy i najwygodniejszy sposób, aby dostać się z Polski do Grecji. Większość podróżujących wybiera właśnie ten sposób transportu.
Bezpośrednimi lotami z Polski do Grecji w 2025 roku dostaniecie się z następujących lotnisk:
Lotniska:
- Lotnisko Chopina w Warszawie
- Warszawa Modlin
- Kraków-Balice im. Jana Pawła II
- Gdańsk Lech Wałęsa Airport
- Katowice-Pyrzowice Airport
- Wrocław Copernicus Airport
- Poznań–Ławica Airport
- Rzeszów-Jasionka Airport
- Lublin Airport
Lot z Polski do Grecji trwa około 2-3 godzin. Bezpośrednio z Polski można się dostać do następujących miejsc w Grecji: Saloniki, Ateny, Kreta, Rodos czy Korfu.
1.2. Lot w wybrane miejsce Grecji z przesiadką w Atenach lub Salonikach
Grecja posiada bardzo dobrze rozwiniętą siatkę wewnątrzkrajowych połączeń lotniczych. Szczególnie Ateny i Saloniki są doskonale skomunikowane z pozostałymi lotniskami Grecji. Do wielu miejsc Grecji można się dostać lotem z przesiadką w Atenach, Salonikach lub w innym greckim mieście.
Oto zestawienie lotnisk Grecji:
- Aktion/Preveza (PVK)
- Aleksandropolis (AXD)
- Amorgos (JPA)
- Astypalea (JTY)
- Chania/Kreta (CHQ)
- Chios (JKH)
- Heraklion/Kreta (HER)
- Ikaria (JIK)
- Ioannina (IOA)
- Ios (JIO)
- Kalamata (KLX)
- Kalymnos (JKL)
- Karpathos (AOK)
- Kastelorizo (KZS)
- Kastoria (KSO)
- Kavala (KVA)
- Kefalonia (EFL)
- Kerkyra/Korfu (CFU)
- Kithira (KIT)
- Kos (KGS)
- Kozani (KZI)
- Leros (LRS)
- Limnos (LXS)
- Milos (MLO)
- Mykonos (JMK)
- Mytilene/Lesbos (MJT)
- Naxos (JNX)
- Paros (PAS)
- Rhodes/Rodos (RHO)
- Samos (SMI)
- Santorini (JTR)
- Skiathos (JSI)
- Skyros (SKU)
- Syros (JSY)
- Thessaloniki (SKG)
- Thira/Santorini (JTR)
- Volos (VOL)
- Zakynthos (ZTH)
Wyspy Morza Egejskiego Południowego z lotniskami są obsługiwane przez port lotniczy Ateny Eleftherios Venizelos ATH. Natomiast na wyspy położone na północnym Morzu Egejskim dostaniecie się z lotniska Makedonia SKG w Salonikach.
Z Aten i Salonik na greckie wyspy dostaniecie się greckimi liniami lotniczymi: AEGEAN, Olympic AIR, SKY Express. Loty z greckich miast na wyspy greckie są stosunkowo niedrogie, można je upolować już nawet za 50 euro.
1.3. Lot do Grecji a następnie rejs promem na wybraną wyspę
Wiele greckich wysp nie posiada lotniska. Ponieważ trudniej się na nie dostać, z reguły to właśnie te wyspy są najmniej przesiąknięte komercją i najbardziej odpowiednie na kameralny wypoczynek. Jedynym sposobem aby na nie dotrzeć jest prom.
Możecie więc dolecieć do Aten, Salonik lub na inne greckie lotnisko, a stąd wyszukać prom, który dowiezie Was na wybraną wyspę.
W pobliżu Aten znajdują się dwa duże porty: Pireus i Refina. Szczególnie port w Pierusie jest doskonale skomunikowany z Archipelagiem Cyklad, Dodekanezem oraz Wyspami Zatoki Sarońskiej.
Jeżeli planujecie dostać się na jedną z wysp Morza Egejskiego w północnej Grecji, lepszym punktem wyjściowym będzie port w Salonikach.
Do wyszukiwania połączeń na promy w Grecji polecamy stronę FerryHopper.




2. Podróż do Grecji samochodem
Podróż do Grecji samochodem to wybór raczej dla tych, którzy lubią długie wycieczki za kierownicą. Taka podróż może być męcząca i wymagać co najmniej dwóch kierowców.
Podróż do Grecji samochodem ma sens, jeśli planujecie dłuższy pobyt – co najmniej 2 tygodnie. Droga autem z Polski do Grecji przez kraje bałkańskie to około 2000 kilometrów i może ona zająć nawet 24 godziny. Do tego musicie doliczyć ewentualne korki, kolejki na granicy czy utrudnienia na drodze.
Jeżeli macie dużo czasu, możecie podzielić sobie trasę na kilka odcinków i wynająć noclegi po drodze. Komfortowy nocleg pozwoli Wam wypocząć i nabrać sił przed dalszą podróżą. Taki trip może być wspaniałą przygodą i okazją do zwiedzenia wielu miejsc po drodze – szczególnie dłuższa ale za to przepiękna trasa wzdłuż Adriatyku.
Zaletą podróży samochodem jest fakt, że przy dłuższym pobycie w Grecji będziecie mieli własny środek transportu do dyspozycji. Dzięki temu nie będziecie musieli wypożyczać auta, aby móc się przemieszczać i poznawać nowe miejsca Grecji. Zwłaszcza w przypadku zwiedzania części kontynentalnej zdecydowanie warto wybrać ten sposób transportu.

Jak dojechać do Grecji samochodem z Polski?
Z Polski do Grecji samochodem dostaniecie się kilkoma różnymi trasami:
1. Słowacja – Węgry – Serbia – Macedonia Północna – Grecja – to najszybsza i tym samym najtańsza trasa na podróż samochodem do Grecji. Warto mieć jednak na uwadze, że w Serbii i Macedonii Północnej czekają nas na granicach kontrole. W sezonie wakacyjnym mogą być więc na granicach spore korki powodujące opóźnienia.
2. Czechy – Austria – Słowenia – Chorwacja – Serbia – Północna Macedonia, Grecja – to nieco dłuższa trasa, również wiodąca przez kraje bałkańskie. Jest to najbardziej malownicza ze wszystkich tras do Grecji. Warto ją sobie podzielić na kilka odcinków i zatrzymać się w Słowenii i Chrwacji.
3. Czechy – Słowacja – Węgry – Rumunia – Bułgaria – to świetna opcja dla wszystkich, którzy podróżują ze zwierzętami. Ponieważ wiedzie przez kraje UE, formalności związane z jego przewiezieniem są o wiele prostsze.
4. Czechy – Austria – Słowenia – Chorwacja – Bośnia i Hercegowina -Czarnogóra – Albania – Grecja – trasa wzdłuż Adriatyku jest najdłuższą ale również najbardziej malowniczą z naszych propozycji. To świetny pomysł na trip z kilkoma przystankami. Trasa ta liczy aż 2605 kilometrów. Widoki, jakie roztaczają się wzdłuż Adria Magistrale, jednej z najpiękniejszych nadmorskich dróg w Europie wynagradzają trud dłuższej trasy.
Potrzebujesz pomocy przy zaplanowaniu wakacji w Grecji na własną rękę?

Podczas podróży promem opłata za internet mobilny na morzu może powodować wysokie koszty. Najlepiej więc przełączyć się na tryb samolotowy lub wybrać sieć ręcznie, upewniając się, że Wasz telefon nie połączył się z drogą morską siecią komórkową!
Jak przygotować się do podróży autem do Grecji?
Pamiętajcie, że podróż do Grecji samochodem może być długa i wyczerpująca. Dlatego warto wcześniej zaplanować trasę, przygotować się odpowiednio i zadbać o komfort podróży.
- Dowiedzcie się wcześniej jak wyglądają przepisy drogowe i opłaty drogowe w krajach tranzytowych
- Zadbajcie o winiety na poszczególne kraje. Obecnie wszystkie winiety możecie kupić online. Tylko w Serbii i Macedonii za przejazdy zapłacicie na bramkach. Za przejazdy można płacić w euro lub kartą płatniczą. Wysokość opłat za przejazd w Serbii możecie sprawdzić na tej stronie: www.putevi-srbije.rs
- Poszczególne odcinki greckich autostrad są płatne. Są to kwoty rzędu od 1,5 do 5 euro. Więcej na temat jazdy po greckich drogach przeczytacie w artykule o ruchu drogowym w Grecji
- Sprawdźcie stan techniczny i odpowiednie wyposażenie pojazdu. Zadbajcie zwłaszcza o stan opon, hamulców i płynów eksploatacyjnych. Przeprowadzenie przeglądu technicznego kilka dni przed wyjazdem może pomóc wykryć ewentualne problemy. Nie zapomnijcie też zabrać zapasowej opony i klucza do koła.
- Przed wyjazdem dokładnie zaplanujcie trasę i przewidywany czas podróży. Najlepiej skorzystać z aplikacji do nawigacji, która wskazuje najkrótszą i najwygodniejszą trasę
- Pamiętajcie, że podróż do Grecji może zająć nawet 24 godziny, więc warto rozważyć podział trasy na etapy i zaplanować przerwy w trasie
- Sprawdźcie dokumenty – upewnijcie się, że macie ważny dowód osobisty, prawo jazdy oraz polisę ubezpieczeniową samochodu. Ponadto, warto upewnić się, że paszport jest ważny przez cały okres pobytu w Grecji
- Przed wyjazdem warto pobrać aplikację do nawigacji i zaopatrzyć się w mapy Grecji. Pamiętajcie też o zasięgu telefonu i ładowarce do telefonu.
- Pamiętajcie, że transfer danych w krajach, które nie są w Unii Europejskiej, jak np. Serbia może być kosztowny. Dlatego ściągnijcie na telefon aplikację z nawigacją, która będzie działała również offline.
- Przygotujcie niezbędne rzeczy na podróż: rzeczy, które będą Wam potrzebne podczas podróży, takie jak napoje, jedzenie, ubrania, kosmetyki, dokumenty, koc, poduszki i koc na wypadek zimnej nocy
Grecja ma jedne z najwyższych cen paliw w całej Europie! Zanim wjedziecie do Grecji, warto zatankować do pełna np. w Macedonii Północnej, żeby później nie przepłacać w Grecji.

W niektórych krajach, przez które będziecie przejeżdżać, może być wymagana Zielona Karta (Green Card). Zieloną Kartę uzyskacie w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym aktualnie macie wykupione ubezpieczenie OC. Najczęściej otrzymacie ją za darmo lub za niewielką opłatą. Będziecie potrzebować Zieloną Kartę, jeżeli planujecie jechać przez Macedonię Północną lub Albanię.
Gdzie kupić winiety?
Czechy: https://edalnice.cz/pl/#/validation
Słowacja: https://eznamka.sk/pl
Węgry: https://ematrica.nemzetiutdij.hu/hu/belepes
Rumunia: https://www.roviniete.ro/en/
Bułgaria: https://web.bgtoll.bg/
Słowenia: https://evinjeta.dars.si/pl/rodzaje-e-winiet
Austria: https://digitale-vignette-online.at/pl
Opłaty w pozostałych krajach:
- W Chorwacji, Serbii, Macedonii Północnej za przejazd płaci się na bramkach!
- W Bośni i Hercegowinie drogi są bezpłatne (z wyjątkiem odcinka A1 Autostrad Sarajewo – Zenica – od 3 do 15 zł).
- Czarnogóra – drogi są bezpłatne.
- W Albanii nie obowiązują winiety. Płatny jest jeden odcinek autostrady – ok. 5 euro dla samochodów osobowych.
- Grecja – w Grecji nie ma winiet. Opłaty dokonuje się na bramkach, w cenie od 50 eurocentów do 3 EUR za odcinek. Pamiętajcie, że nie wszędzie w Grecji zapłacicie kartą, dlatego miejcie przy sobie gotówkę.
3. Podróż do Grecji promem
Podróż promem przez Włochy to najwygodniejszy sposób dostania się do Grecji samochodem. To idealne rozwiązanie dla podróżnych, którzy nie chcą spędzać zbyt dużo czasu w pojeździe. Ogromną zaletą tej formy podróży jest fakt, że nie siedzicie zbyt długo w samochodzie, możecie rozprostować nogi i wypocząć podczas podróży promem.
Połączenie promowe pomiędzy Włochami a Grecją umożliwi Wam zabranie ze sobą samochodu na wakacje. Zaletą tej trasy jest to, że musicie dojechać tylko do Włoch, a stąd spokojnie przeprawicie się promem. Pozwoli Wam to odpocząć w czasie drogi oraz znacznie skrócić czas spędzony za kółkiem.
Warto mieć jednak na uwadze, że przeprawa promowa wraz z autem wiąże się z wyższymi kosztami podróży w porównaniu podróżą do Grecji autem.
Jak dostać się do Grecji z Włoch?
Promy do Grecji odpływają regularnie z czterech włoskich miast: Wenecji, Ankony, Bari oraz Brindisi. Kursują one do greckich portów w Patras, Igoumenitsa oraz na Korfu.
Z tych miejsc możecie kontynuować podróż do wybranego miejsca w Grecji kontynentalnej lub greckiej wyspy. Warto pamiętać, że rozkłady promów mogą ulegać zmianom, dlatego najlepiej sprawdzić aktualne informacje na stronach internetowych przewoźników lub w portach. Czas przeprawy z Włoch do Grecji waha się od 9 do około 31 godzin – w zależności od Waszego miejsca docelowego.
Do wyszukiwania połączeń na promy z Włoch do Grecji polecamy stronę FerryHopper.
Przeczytaj też nasz artykuł, jak dostać się promem do Grecji
Podczas podróży promem opłata za internet mobilny na morzu może powodować wysokie koszty. Najlepiej więc przełączyć się na tryb samolotowy lub wybrać sieć ręcznie, upewniając się, że Wasz telefon nie połączył się z drogą morską siecią komórkową!
4. Podróż do Grecji autokarem
Podróż do Grecji autokarem może trwać nawet 30 godzin! Taki transport do Grecji oferuje wiele biur podróży w Polsce.
Autokary wycieczkowe kursują z różnych miast w Polsce, zazwyczaj docierając do największych miast w Grecji.
Inną opcją jest podróż do Grecji autokarem na własną rękę. Z wybranych miast Polski do Grecji dojedziecie za około 640 zł. Bilety znajdziecie i zarezerwujecie na przykład na stronie BiletyAutokarowe.
Warto dodać, że podróż autokarem nie jest najwygodniejszym sposobem podróży do Grecji. Jednak to doskonała alternatywa dla osób, które nie lubią latać samolotem a jednocześnie nie mogą prowadzić samochodu. Jak już wspomniałam może ona potrwać nawet ponad 30 godzin. Z Polski dostaniecie się między innymi z Warszawy do Aten oraz z Wrocławia do Salonik.

5. Podróż do Grecji pociągiem
Niestety nie ma bezpośrednich pociągów z Polski do Grecji. Jeżeli jednak wybierzecie tę opcję podróży, odsyłamy Was na blog kolejnapodroz.pl do eksperta od podróży pociągiem po Europie.
