Przeprowadzka do Grecji - jak zamieszkać w tym pięknym kraju?

Przeprowadzka do Grecji - jak wyglądają związane z nią formalności opowiada Nikoletta

Spis treści

  1. Jak się żyje w Grecji?
  2. Jacy na co dzień są Grecy?
  3. Co najbardziej podoba Ci się w Grecji?
  4. Czy przejęłaś już jakieś nawyki związane z greckim stylem życia, jak na przykład siesta?
  5. Przeprowadzka do Grecji – czy możesz opisać jak wyglądają formalności z nią związane?
  6. Czy grecka biurokracja rzeczywiście jest taka straszna, jak o niej mówią?
  7. Przeprowadzka do Grecji – jak długo trwa zamknięcie wszystkich związanych z nią formalności?
  8. Czego najbardziej brakuje Ci w Grecji?

Jak wygląda przeprowadzka do Grecji? Jakie korzyści i możliwości niesie ze sobą przeprowadzka do Grecji? No i najważniejsze pytanie – jak się żyje w Grecji? Na te pytania odpowiada nam Nikoletta, która niedawno zamieszkała w Grecji i podzieliła się z nami swoimi doświadczeniami. 

W wywiadzie Nikoletta opowiada o swoich wrażeniach, o tym, jakie formalności niesie za sobą przeprowadzka do Grecji oraz jak szybko poczuła się jak w domu w nowym otoczeniu. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, jak szybko i sprawnie przeorganizować swoje życie, aby na co dzień cieszyć się pięknem Grecji, koniecznie przeczytajcie poniższy artykuł.

Ogromnie dziękujemy za podzielenie się swoją inspirującą historią. Jeżeli chcecie obserwować greckie życie Nikoletty, znajdziecie ją na Instagramie @nicolettestamos  oraz  YouTube: nicolettestamos

Nikoletta Stamos

 

Cześć! Nazywam się Nikoletta Stamos i bardzo mi miło, że mogę podzielić się z wami moją historią przeprowadzki do Grecji i to jeszcze na tak wspaniałym blogu. Nie muszę chyba dodawać, że sama zaglądałam tutaj wielokrotnie, nigdy nie sądząc, że pojawi się tutaj moja historia.

Na przeprowadzkę do Grecji, która chodziła za mną bardzo długo (latami), zdecydowałam się dokładnie we wrześniu 2022 roku. Wtedy to podczas wakacji w Kamena Wurla z przyjaciółmi, w hotelu Sissy (swoją drogą polecam, wspaniałe miejsce), zdecydowaliśmy, że chcemy postawić wszystko na jedną kartę i przez rok kierować się głównie sercem. Do tej pory nasze życie było bardzo rozsądne i odpowiedzialne, nie było w nim za dużo miejsca na spontaniczne decyzje. Podczas tych wakacji czuliśmy się tak magicznie, że zapragnęliśmy czuć się tak częściej, niż tylko raz w roku. Przeprowadziliśmy się do Aten już 5 miesięcy później, oczywiście po wcześniejszym znalezieniu mieszkania i załatwieniu formalności.

Na ten moment nie żałujemy ani jednego dnia spędzonego w Atenach. Nie wiemy, jak długo potrwa nasza grecka historia, ale pragniemy, aby trwała jak najdłużej.

Jak Ci się żyje w Grecji?

Powiem Ci szczerze, że ja w Grecji czuję się jak w domu, mnie od zawsze tutaj coś ciągnęło. To pewnie dlatego, że mam greckie korzenie i gdzieś w środku tutaj jest moje miejsce.

Odniosę się typowo do Aten. W Atenach żyje się bardzo komfortowo, wbrew powszechnej opinii. Oczywiście jest bardzo gorąco, ale znajdziesz tutaj wszystko, czego potrzebujesz. Potrzebujesz zamówić zakupy pod dom- przywiozą ci, iść do apteki-pewnie znajdziesz ją za każdym rogiem. Tramwajem dojedziesz na plaże, metro działa bardzo sprawnie i szybko, są miejsca do zabawy, jak i do odpoczynku. Jestem pozytywnie zaskoczona wieloma aspektami i na ten moment uważam, że wybór tego miasta to była najlepsza decyzja.

Jacy na co dzień są Grecy? Czy w Grecji łatwo nawiązuje się nowe znajomości?

Znajomości z Grekami nawiązuje się bardzo łatwo, w większości przypadków są bardzo zainteresowani twoją historią i chcą sprawić, aby pobyt w ich kraju był dla ciebie wyjątkowy. Polecą ci miejsca do spędzania wolnego czasu, od razu czuć od nich sympatię. Na miejscowym bazarze poczęstują cię lokalnym trunkiem za darmo, dostaniesz wodę mineralną również za darmo. Piękne jest także to, że taką samą życzliwością darzą nas, mimo że wiedzą, że nie jesteśmy już turystami. Są bardzo pomocni, natomiast raczej do momentu, w którym nie jest to dla nich obciążające. Nie lubią takich sytuacji, cenią sobie komfort 🙂

Mając porównanie Polska a Grecja, powiedz, co najbardziej podoba Ci się w Grecji?

Zacznę od czegoś bardzo oklepanego, czyli od pogody. Ja jestem człowiekiem lata, potrzebuję słońca do szczęścia.

Drugi atut jest taki, że ma się nieskończoną możliwość wyboru celów podróżniczych w weekend, czy podczas urlopu. Jest to również duża oszczędność, bo mieszkając tutaj, jest się w stanie zwiedzić masę rzeczy podczas krótkich wypadów.

Trzecia rzecz, to fakt, że całkowicie zniknęła mi potrzeba udowadniania czegokolwiek sobie i komuś. Nie odczuwam żadnej presji płynącej z otoczenia na temat swoich osiągnięć, czy progresu życiowego, którą często odczuwałam w Polsce. Grecy, mimo że wielu z nich posiada bardzo dużo np. domki wczasowe czy jachty, są bardzo skromni i nie mierzą tym wartości człowieka.

Bardzo podoba mi się duchowość Greków. Wiedzą, co tak naprawdę liczy się w życiu i w człowieku. Celebrują chwile spędzone z przyjaciółmi i z rodziną, rozmowy z nimi są bardzo inspirujące i za każdym razem jestem zaskoczona ich wielkim oczytaniem, doświadczeniem życiowym, jak i licznymi pasjami, które mają.

Czy przejęłaś już jakieś nawyki związane z greckim stylem życia, jak na przykład siesta?

Myślę, że wiele z nich przyjęłam nieświadomie. Widzę to w rozmowach z Polakami, jak zmienia się moje podejście do życia. Dużo częściej używam sformułowania, że warto dawać z siebie to, co najlepsze, ale pozwolić zadecydować losowi. Grecy bardzo mocno opierają się na losie, mają często postawę bierną, nie walczącą. Pozwalają rzeczom płynąć, co jest to dość nietypowe dla osób z polską mentalnością. Jednak czasem puszczenie rzeczy wolno zdejmuje z nas balast kontroli, który my Polacy często mamy.

Typowej sjesty w Atenach nie odczuwam, myślę, że jest ona odczuwalna w mniejszych miastach. Natomiast odpoczynek w upalny dzień jest nieodłączną częścią dnia.

Zdecydowanie przyzwyczaiłam się też do wychodzenia z domu o późniejszych porach. W Grecji wychodzi się o godzinie 21-22, w Polsce raczej jest to 19.

Przyzwyczaiłam się też do tego, że Grecy bardzo dużo pracują. Rzadko kiedy ktoś pracuje 8h, nawet w firmach mile widziane jest zostawanie dłużej. Wynika to z tego, że aby godnie zarobić, trzeba tu się dużo napracować. W związku z tym, że są dość mocno zajęci, trudno jest się z nimi umówić na konkretny termin z wyprzedzeniem. Moja tendencja do planowania również automatycznie stała się tutaj o wiele mniejsza 🙂

Przeprowadzka do Grecji - czy możesz opisać jak wyglądają formalności z nią związane?

Pierwszą rzeczą jest znalezienie mieszkania. Mieszkanie najlepiej zacząć szukać wcześniej. Zwykle dość długo to trwa, ponieważ właścicielami mieszkań w Grecji często są osoby z zagranicy. Mają tutaj swoich pośredników, a kontakt z nimi często jest dość wolny. Moje mieszkanie jest własnością Chińczyka. Umowę podpisywaliśmy z prawnikiem, który go reprezentował, ale na umowę czekaliśmy chyba łącznie z 2 miesiące.

Zanim znajdziecie mieszkanie w bezpiecznej dzielnicy, zanim zobaczycie filmiki z mieszkania i je zaakceptujecie i podpiszecie umowę – może to zająć nawet 3 miesiące.

Do załatwienia jakiejkolwiek formalności w Grecji typu (wynajęcie mieszkania, założenie konta bankowego, podpięcie prądu i internetu) potrzebujecie numeru AFM. Wyrabia się go w Urzędzie Skarbowym dla osób zamieszkałych za granica lub wyrabia go dla was pracodawca, który zdecydował się was zatrudnić (polecam drugą opcję).

Aby, wyrobić numer AFM samemu potrzebujecie:

  • osoby, która jest przedstawicielem podatkowym i zgadza się, aby jego adres był wykorzystany do korespondencji,
  • fotokopii dokumentu tożsamości osoby zainteresowanej oraz przedstawiciela podatkowego, który posiada kartę stałego pobytu lub jest obywatelem Grecji,
  • są też firmy, które załatwiają takie sprawy (mamy jedną osobę znajomą)

Nawiązując do wcześniejszych opcji, najłatwiej będzie, jeśli znajdziecie tutaj pracę. Wtedy firma, która zdecydowała się was zatrudnić najczęściej załatwia za was wszystkie formalności. Dużo Polaków zaczyna współpracę z firmą Teleperformance, która z tego co wiem, wyrabia potrzebne dokumenty.

Numer AFM potrzebny będzie wam także do podłączenia prądu i internetu w swoim mieszkaniu. W Grecji w wynajmowanych mieszkaniach nawiązanie umowy z dostarczycielem prądu i internetu jest po stronie wynajmującego.

Kolejną rzeczą będzie wyrobienie konta bankowego. Do założenia konta bankowego w Grecji potrzebne są:

  • poświadczenia, że jesteście zatrudnieni lub zarejestrowani jako bezrobotni
  • umowa mieszkaniowa
  • zaświadczenie o numerze tel. komórkowego
  • numer AFM

Przy założeniu konta należy mieć przy sobie osobę, która mówi w języku greckim!

Po 3 miesiącach należy również wyrobić zezwolenie na pobyt stały (Adeia Diamonis) można go uzyskać jako:

  • członek rodziny obywatela UE,
  • na podstawie bycia zatrudnionym przez greckiego pracodawcę,
  • mając poświadczenie, że jest się greckim studentem, bądź na wymianie Erasmus,
  • lub mając na koncie 4000 euro

Przyjeżdżając do Grecji, dobrze mieć już znalezione i zaklepane mieszkanie oraz ustaloną datę rozpoczęcia pracy. Po przyjeździe około 2 tygodnie powinno wam zająć dostanie numeru AFM (tyle nam zajęło), a potem maksymalnie kolejne 2 tygodnie podłączenie internetu i prądu w waszym mieszkaniu.

Najbezpieczniej zakładałabym, że od momentu przyjazdu do Grecji minie miesiąc, zanim wprowadzicie się do swojego mieszkania i będziecie mieli załatwione wszystkie formalności. Na ten miesiąc warto zaopatrzyć się w zapas gotówki, bo prawdopodobnie będziecie musieli wynająć hotel lub mieszkać w hotelu wynajętym dla was przez firmę, która zdecydowała się was zatrudnić.

Czy grecka biurokracja rzeczywiście jest taka straszna, jak o niej mówią?

Jeśli chodzi o podłączenie prądu czy internetu, nie było to zbyt problematyczne, aczkolwiek trzeba było do nich dzwonić i pospieszać. Zdarzało się, że jeden konsultant mówił coś innego o naszym statusie sprawy, a inny coś innego. Należy być wytrwałym. Wszyscy mówią po angielsku – jest to duży atut.

Numery AFM dostaliśmy od firm nas zatrudniających, także nie wypowiem się w tym temacie, było to dość sprawne.

Przeprowadzka do Grecji - jak długo trwa zamknięcie wszystkich związanych z nią formalności?

U nas wszystko trwało dokładnie 4 miesiące (miesiąc na znalezienie pracy, 2 miesiące formalności z mieszkaniem + miesiąc załatwiania już w Grecji potrzebnych numerów, prądu, internetu)

Na koniec pytanie - czego najbardziej brakuje Ci w Grecji?

Tylko rodziny i kilku przyjaciół z Polski. No i może pierogów 🙂 Poza tym niczego.

Przeprowadzka do Grecji – wywiad z Nikolettą

Przeprowadzka do Grecji - Nikoletta Samos

Przeprowadzka do Grecji – jak się żyje w stolicy Grecji?

Przeprowadzka do Grecji - Ateny - greckiekefi.pl

Przeprowadzka do Grecji – Ateny

Przeprowadzka do Grecji - greckiekefi.pl

Przeprowadzka do Grecji – Ateny

Przeprowadzka do Grecji - greckiekefi.pl

Przeprowadzka do Grecji – formalności 

Przeprowadzka do Grecji, Ateny - greckiekefi.pl

Przeprowadzka do Grecji – Ateny

Przeprowadzka do Grecji greckiekefi.pl 1

Przeprowadzka do Grecji – życie Grecji

Przeprowadzka do Grecji - greckie kefi

Przeprowadzka do Grecji – formalności