Zadbaj o bezpieczne
wakacje w Grecji!

Poznaj 12 sposobów na bezpieczne wakacje w Grecji

Spis treści

 1. Odpowiednio zaplanuj swoje wakacje 
 2. Zadbaj o ubezpieczenie podróżne
 3. Wybierz bezpieczne zakwaterowanie
 4. Zachowaj ostrożność w zatłoczonych miejscach
 5. Unikaj niebezpiecznych dzielnic
 6. Zachowaj czujność w transporcie publicznym
 7. Zachowaj bezpieczeństwo na plaży
 8. Uważaj na niektóre zwierzęta
 9. Zadbaj o swoje zdrowie
 10. Planuj rozsądnie górskie wycieczki 
 11. Bądź świadomy swojego otoczenia 
 12. Zachowaj ostrożność na greckich drogach 

Marzy Ci się rejs w Grecji?

Czy wakacje w Grecji są bezpieczne?

Tak. Grecja uważana jest za bezpieczny kraj na wakacje, zarówno dla rodzin z dziećmi jak i dla podróżujących solo. Chociaż przestępczość w Grecji wykazuje tendencję wzrostową w ostatnich latach, ogólne wskaźniki przestępczości pozostają niskie w porównaniu z innymi krajami. Jednak, podobnie jak w przypadku każdej podróży, istnieją pewne czynniki ryzyka, o których warto wiedzieć i odpowiednio się do nich przygotować.

Jak w większości miejsc turystycznych, największe ryzyko dotyczy drobnych kradzieży, zwłaszcza na tłocznych plażach, w miejscach publicznych czy w środkach transportu. Łatwo można uniknąć takich nieprzyjemnych sytuacji przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności. Dlatego zawsze warto zachować czujność, zabezpieczać swoje wartościowe przedmioty i unikać eksponowania ich publicznie.

Podczas wakacji zawsze należy pamiętać o podstawowych środkach ostrożności. Właściwa świadomość, odpowiednie przygotowanie i zdrowy rozsądek zapewnią Ci bezpieczny odpoczynek. W tym artykule przedstawiamy 12 sposobów na bezpieczne wakacje w Grecji. 

1. Odpowiednio zaplanuj swoje bezpieczne wakacje w Grecji!

Przed podróżą do Grecji warto poświęcić trochę czasu na planowanie i badanie miejsc, do których zamierzasz się udać. Dobrze zaplanowany i przemyślany pobyt to bezpieczne wakacje w Grecji. Znajomość lokalnej kultury, zwyczajów i zasad może pomóc Ci uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Przeczytaj opinie innych podróżników, zapoznaj się z lokalnymi przepisami i zwyczajami, aby być przygotowanym na różne sytuacje.

Warto przed wyjazdem do Grecji poznać choć kilka podstawowych zwrotów oraz dowiedzieć się, czego nie robić, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

Bezpieczne wakacje greckiekefi.pl

2. Zadbaj o ubezpieczenie podróżne

Przed wyjazdem do Grecji zadbaj o ubezpieczenie podróżne. Takie ubezpieczenie może uchronić Cię przed nieprzewidzianymi wydatkami związanymi z ewentualnymi wypadkami, chorobami czy kradzieżą bagażu. Upewnij się, że polisa obejmuje wszystkie potrzebne Ci świadczenia medyczne i odszkodowania za utracone mienie. 

Pamiętaj, że karta EKUZ zapewnia wprawdzie obywatelom Polski dostęp do opieki medycznej w Grecji, jednak na takich samych zasadach, co obywatelom Grecji. Oznacza to, że część kosztów za wizytę u lekarza specjalisty lub leczenie szpitalnego będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. Również ewentualne koszty transportu medycznego spadną na Ciebie, jeżeli nie zapewnisz sobie odpowiedniej polisy. Ubezpieczenie podróżne zapewni Ci nie tylko spokojne ale również bezpieczne wakacje w Grecji. 

Jeżeli szukasz odpowiedniego ubezpieczenia na podróż, mam dla Ciebie zniżkę od 5% do 15% na wszystkie ubezpieczenia! Wystarczy, że klikniesz tutaj, aby przejść do kalkulatora polis:

Bezpieczne wakacje ubezpieczenie do Grecji greckiekefi.pl

3. Wybierz bezpieczne zakwaterowanie

Wybierając miejsce zakwaterowania w Grecji, zwróć uwagę na jego bezpieczeństwo. Wybieraj te hotele, apartamenty lub wille, które posiadają pozytywne opinie innych podróżników. Jeżeli zależy ci na wysokim bezpieczeństwie, możesz dodatkowo upewnić się, czy obiekt ma odpowiednie zabezpieczenia, takie jak kamery monitoringu, sejfy w pokojach czy ochronę na terenie kompleksu i czy znajduje się w bezpiecznej dzielnicy!

4. Zachowaj ostrożność w zatłoczonych miejscach

Grecja słynie z pięknych plaż, tętniących życiem targów i zatłoczonych uliczek. W takich miejscach warto zachować szczególną ostrożność.  To właśnie tutaj czyha na turystów najwięcej kieszonkowców. 

Zawsze miej na oku swoje wartościowe przedmioty, takie jak portfel, telefon komórkowy czy aparat fotograficzny. Trzymaj je blisko siebie i zwracaj uwagę na otoczenie, aby uniknąć kradzieży.  

W zatłoczonych miejscach polecamy trzymać osobiste przedmioty, jak telefon, dokumenty, karty czy gotówkę w niewielkiej torebce lub tak zwanej “nerce” z przodu. 

Pod żadnym pozorem nie przekładaj torebki do tyłu! Unikaj też trzymania jakichkolwiek przedmiotów w tylnych kieszeniach. Nie pozostawiaj również osobistych przedmiotów bez opieki na leżakach czy stołach w restauracjach. Wzmożona czujność i ostrożność uchroni Cię przed nieprzyjemnymi sytuacjami i zapewni bezpieczne wakacje w Grecji.

Bezpieczne wakacje - zakwaterowanie w Grecji - greckiekefi.pl

5. Unikaj niebezpiecznych dzielnic

Podczas podróży po Grecji warto unikać nieznanych i opuszczonych obszarów, zwłaszcza po zmroku. Zawsze wybieraj dobrze oświetlone i uczęszczane ulice. Szczególnie duże miasta Grecji, jak Ateny czy Saloniki posiadają miejsca, których po zmroku unikają nawet sami mieszkańcy. Wybierając hotel lub planując przechadzki, nawet w ciągu dnia unikaj tych miejsc, aby nie narazić się na niebezpieczeństwo.

Bezpieczne wakacje - Ateny - greckiekefi.pl

6. Zachowaj czujność w transporcie publicznym

Podczas podróży po Grecji można skorzystać z różnych środków transportu publicznego, takich jak autobusy, tramwaje, metro czy taksówki. Przed skorzystaniem z takiego transportu zawsze sprawdzaj rozkłady jazdy i zalecenia dotyczące bezpieczeństwa. Unikaj korzystania z nieoficjalnych środków transportu i wybieraj licencjonowane taksówki. 

Środki komunikacji miejskiej w największych miastach Grecji, szczególnie w godzinach szczytu, są zwykle dość mocno zatłoczone. Jadąc autobusem w Salonikach można często spotkać się z powtarzającym się komunikatem, aby uważać na swoje rzeczy osobiste. Choć może się on nam wydać dość nietypowe, warto mieć się na baczności i pilnować swoich rzeczy osobistych.

Bezpieczne wakacje - autobusy w Grecji - greckiekefi.pl

7. Zachowaj bezpieczeństwo na plaży

Greckie plaże przyciągają turystów swoją urodą, ale również mogą wiązać się z pewnymi zagrożeniami. Podczas pobytu na plaży zawsze miej na uwadze bezpieczeństwo w wodzie. Bądź świadomy sygnałów ostrzegawczych dotyczących silnych prądów morskich i zawsze przestrzegaj zaleceń ratowników. Nie zostawiaj swoich wartościowych przedmiotów bez opieki na plaży i używaj sejfów dostępnych na niektórych plażach.

8. Uważaj na niektóre zwierzęta

Pamiętaj, że w morzu mogą występować meduzy, jeżowce, jadowite ryby jak skrzydlice czy chowające się w piasku drakeny. Aby uniknąć przykrych niespodzianek podczas kąpieli w morzu, warto mieć ze sobą buty do pływania. 

Również wybierając się na wędrówki na łonie natury, pamiętaj, że możesz natknąć się w Grecji na jadowite żmije, skorpiony czy wije. Nawet w upalny dzień załóż więc bezpieczne buty, które ochronią twoją stopę przed ugryzieniem.

Bezpieczne wakacje plaze w Grecji greckiekefi.pl

9. Zadbaj o swoje zdrowie

Aby zapewnić sobie bezpieczne wakacje w Grecji, pamiętaj o podstawowych zasadach higieny. Staraj się myć ręce regularnie, szczególnie przed jedzeniem. Warto zaopatrzyć się w wilgotne chusteczki i żel antybakteryjny. Unikaj picia wody z kranu. 

Wysokie temperatury i piekące słońce mogą być dla nas niebezpieczne. Aby uniknąć udaru słonecznego, odwodnienia czy poparzeń skóry, koniecznie zachowaj odpowiednie środki ostrożności.

10. Planuj rozsądnie górskie wycieczki 

Jeśli planujesz wycieczki po górach lub bardziej dzikich terenach, poinformuj kogoś o swoich planach i zawsze podróżuj w grupie lub z doświadczonym przewodnikiem. Ponadto zawsze miej ze sobą wystarczającą ilość wody pitnej, aby uniknąć odwodnienia.

Bezpieczne wakacje - woda w Grecji - greckiekefi.pl

11. Bądź świadomy swojego otoczenia 

Najważniejsze podczas podróżowania po Grecji jest bycie świadomym swojego otoczenia. Zwracaj uwagę na ludzi i sytuacje wokół Ciebie. Jeśli coś wydaje Ci się podejrzane lub niepokojące, zaufaj swoim instynktom i podejmij odpowiednie środki ostrożności. 

Nie obawiaj się rozmów z lokalnymi mieszkańcami i nowych znajomości. Pamiętaj jednak, aby do każdej nowo poznanej osoby podchodzić z odpowiednią dozą ograniczonego zaufania. 

Nie oddalaj się samotnie z obcymi ludźmi, nie zdradzaj nowo poznanym osobom osobistych informacji na swój temat, w każdej sytuacji zachowaj zdrowy rozsądek i czujność.

Trudniej się zgubisz, jeśli zapamiętasz drogę, którą idziesz. Zwracaj uwagę na budynki, pomniki, szczególne elementy miejsc, które mijasz.  Bądź świadomy swojego otoczenia! Zapamiętaj jak najwięcej!

12. Zachowaj ostrożność na greckich drogach 

Aby twoje wakacje w Grecji były bezpieczne, zachowaj szczególną ostrożność za kierownicą poruszając się po greckich drogach.

Poruszając się samochodem, pamiętaj, że greckie drogi często są kręte i strome a jazda po nich może być wyzwaniem dla mało doświadczonego kierowcy. Ponadto Grecy znani są ze swojego brawurowego stylu jazdy. Nie warto jednak podczas wakacji przejmować od Greków ich nawyków za kierownicą a tym bardziej wdawać się z nimi w utarczki na drodze!

Kolejnym ważnym faktem jest, iż utwardzone drogi w Grecji zbudowane są często z materiału, który wykazuje dużą odporność na wysokie temperatury. Jednak podczas nawet niewielkiego deszczu staje się on o wiele bardziej śliski, niż tradycyjny asfalt. Nawet najlepsi kierowcy mogą stracić kontrolę nad pojazdem, kiedy droga nagle stanie się śliska. Warto być na tego świadomym, kiedy zacznie padać deszcz w czasie naszej jazdy. 

Bezpieczne wakacje - drogi w Grecji - greckiekefi.pl

Obserwuj GreckieKefi na Instagramie i wyrusz z nami w kolejne greckie podróże: