Jak w 1 rok nauczyć się języka greckiego?
Czy można nauczyć się mówić w języku greckim w 1 rok? W dodatku będąc już po trzydziestce? Jak najbardziej! Nauka języka greckiego może być prawdziwą przyjemnością. Swoją przygodę z językiem greckim rozpoczęłam będąc już po trzydziestce.
Zaznaczę, że nie jestem specjalistką od tego języka a w tym artykule chcę się z Wami podzielić moimi radami, jak samodzielnie nauczyć się tak trudnego języka, jakim jest grecki. W artykule znajdziecie również materiały, z których korzystałam i nadal korzystam podczas nauki
Spis treści
- Co warto wiedzieć o języku greckim?
- Nauka języka greckiego – od czego zacząć?
- 4 najważniejsze wskazówki jak w 1 rok opanować język obcy
- Nauka języka greckiego – na co zwrócić szczególną uwagę?
- 10 sposobów na samodzielną naukę języka greckiego od podstaw
- Najlepsze materiały do nauki języka greckiego, z jakich korzystałam
- Elektroniczny tłumacz – niezawodna pomoc w dogadaniu się w Grecji i nie tylko
Co warto wiedzieć o języku greckim?
Język grecki jest najstarszym wciąż używanym językiem w Europie. Należy do języków indoeuropejskich i stanowi w nich osobną grupę – helleńską. Greka używana jest od ponad czterech tysięcy lat i wywarła ogromny wpływ na takie dziedziny życia jak nauka, sztuka, filozofia. Dała również podwaliny takim językom jak łacina, hiszpański czy angielski. Właściwie w każdym języku doszukać się można wielu słów pochodzących z Greki. Światowy Dzień Języka Greckiego przypada na dzień 9 lutego. Językiem greckim posługuje się na całym świecie około 12 milionów ludzi, głównie w Grecji i na Cyprze. Ciekawostką jest, że największa grecka mniejszość narodowa mieszka w Melbourne.
Jak powiedziała francuska filolog klasyczna Jacqueline De Romilly: „Cały świat powinien się nauczyć języka greckiego, ponieważ język grecki pozwala nam przede wszystkim zrozumieć nasz język ojczysty”.
Nauka języka greckiego - od czego zacząć?
Na początek alfabet
Nauka języka greckiego to na początek przede wszystkim opanowanie alfabetu. Nigdy nie zapomnę jak niczym pierwszoklasista rozpisywałam sobie na kartkach litery i uczyłam się alfabetu – greckiego alfabetu. To była bariera, którą musiałam pokonać już na samym początku – opanowanie zupełnie obcego dla mnie alfabetu.
Podstawowe słownictwo
Kolejnym krokiem było opanowanie podstawowego słownictwa. Założyłam sobie zeszyt, z którym praktycznie się nie rozstawałam. Zapisywałam w nim greckie słówka – początkowo za pomocą greckiego alfabetu jak i w formie fonetycznej. Tłumaczyłam pojęcia dosłownie każdego przedmiotu, jaki znalazł się w zasięgu mojego wzroku – od doniczki po dachówki.
Totalna immersja – czyli klucz do szybkiego i naturalnego opanowania języka obcego
Od samego początku nauki języka greckiego postawiłam na totalną immersję, czyli zanurzenie się w języku. Zaczęłam codziennie słuchać greckiego radia choć nic jeszcze nie rozumiałam. Znalazłam też greckie kanały na YouTube o lekkiej tematyce, typu moda, lifestyle i podróże. Słuchałam greckich piosenek, tłumaczyłam ich teksty i starałam się jak najwięcej każdego dnia otaczać się językiem greckim.
Sposób na rozmowę z native speakerami z całego świata bez wychodzenia z domu
Po kilku miesiącach nauki odkryłam aplikację Tandem. I to był absolutny przełom w mojej nauce języka greckiego. Polecam ją absolutnie każdemu kto chce podszlifować znajomość języka, niezależnie od tego, na jakim poziomie się znajduje. Na Tandem znajdziecie native speakerów z niemal całego świata. Możecie uczyć się nowego języka oraz wymieniać się swoimi umiejętnościami z innymi użytkownikami.
Przy zakładaniu konta podajecie informacje, jakich języków chcecie się uczyć a jakie już znacie i możecie w ich znajomości pomagać innym. Możecie wymieniać się wiedzą za pomocą wiadomości tekstowych (istnieje możliwość korygowania błędów) lub rozmów wideo. Aplikacja w swojej podstawowej wersji jest darmowa. W wersji pro kosztuje jakieś 3 Euro za miesiąc.
Gramatyki nie przeskoczysz
Nauka języka greckiego to również gramatyka. Każdy, kto kiedykolwiek uczył się języka obcego prawdopodobnie przyzna mi rację, że gramatyka to najbardziej żmudna część nauki. Ale niestety, nie da się jej obejść. Owszem, słuchając codziennie greckiego radia i oglądając greckie vlogi, zaczęłam rozumieć coraz więcej. Kropki zaczęły się łączyć w jedną całość. Ale mimo to wiedziałam, że przyszedł czas aby ogarnąć zasady gramatyki greckiej. Nie będę ukrywać, że było to nie lada wyzwanie. Na allegro znalazłam książkę pt. Mała gramatyka grecka. I zaczynając od odmiany rzeczownika, przymiotnika, czasownika aż po poznanie czasów, codziennie szlifowałam grecką gramatykę.
I´m speaking Greek! What´s your superpower? 🙂
Po ponad czterech latach nauki mogę śmiało powiedzieć, że płynnie mówię po grecku. Owszem, zdarzy mi się użyć słowa w niewłaściwym kontekście lub czegoś nie zrozumieć. Tak naprawdę nauka jakiegokolwiek języka obcego nigdy się nie kończy. Najważniejsze jest dla mnie jednak, że potrafię bez problemu dogadać się w każdej sytuacji. A przetestowałam to wiele razy, zarówno podczas moich wakacji w Grecji jak i rozmów z greckimi przyjaciółmi.
Staram wykorzystać każdą okazję do ćwiczenia języka greckiego. Czy to w hotelu, czy to w restauracjach, na przystanku, czy też z mieszkańcami Kavali na plaży. Grecy znani są ze swojej otwartości w stosunku do innych. A kiedy usłyszą, że obcokrajowiec mówi lub próbuje mówić w ich języku, po prostu muszą zapytać: „Skąd znasz grecki?”. Tak więc okazji do rozmawiania po grecku miałam naprawdę bardzo dużo.
4 najważniejsze wskazówki jak w 1 rok opanować język obcy
1. Podejście na luzie
Kiedy uczymy się języka w szkole, kojarzy nam się on z kartkówkami, pracami domowymi i wkuwaniem słówek na pamięć. I oczywiście ze stresem związanym w odpytywaniem przed całą klasą. Trudno tu o jakieś miłe skojarzenia związane z poznawaniem niemieckiego, angielskiego czy hiszpańskiego.
Niestety nauka języków obcych w szkole skupia się na wypełnianiu zadań czy wklepywaniu słówek, zamiast na zaszczepianiu w młodych ludziach pasji i zainteresowania. Zamiast uczyć dzieci swobodnego posługiwania się językiem, nauka w szkole wciska je do sztywnych ram. Co z tego wynika? To, że po kilku latach nauki w szkole wyjeżdżamy na wakacje i nagle zdajemy sobie sprawę, że nie potrafimy nawet zamówić jedzenia w restauracji, nie mówiąc już o bardziej skomplikowanych kwestiach. U mnie ten tak to właśnie wyglądało.
2. Nauka poprzez zabawę
Od początku uczyłam się języka greckiego z pasji, a nie z przymusu. Szukałam kontaktu z językiem, otaczałam się nim na każdym kroku. Nowych zwrotów uczyłam się na przykład tłumacząc teksty piosenek aby móc je potem śpiewać. Albo rozmawiając o przyjemnych tematach, jak podróże czy sport z ludźmi na Tandemie. I to bez przesadnego zastanawiania się, czy aby na pewno użyłam odpowiedniego spójnika czy rodzajnika.
Oczywiście w międzyczasie uczyłam się też słówek potrzebnych przy zakładaniu konta w banku czy też zasad gramatyki. Ale zawsze pamiętałam o tym, że najważniejsza jest w tym wszystkim frajda. Dlaczego inaczej miałabym się zmuszać do nauki tak trudnego języka, jakim jest greka. I po roku takiej nauki na luzie byłam w stanie poprowadzić rozmowę na praktycznie każdy temat.
3. Systematyczność
Systematyczność to kluczowa sprawa, jeżeli chcemy opanować nową umiejętność. Jest ona warunkiem aby odnieść sukces na jakimkolwiek polu. I tu pojawia się mój kolejny zarzut względem systemu szkolnictwa. Ile godzin lekcyjnych niemieckiego czy angielskiego tygodniowo jest w planie zajęć? Zwykle liczba lekcji języka ogranicza się do 2-3 godzin lekcyjnych w tygodniu. Dodajmy do tego zadania domowe. Ile godzin w tygodniu tygodniowo kontaktu z językiem nam to daje? Czy to wystarcza, aby opanować jakikolwiek język? W nauce języka ważna jest systematyczność i codzienny kontakt z nim.
Choćby kilka słówek lub nowy zwrot każdego dnia daje o wiele lepszy efekt, niż wkuwanie do sprawdzianu raz na 2 tygodnie. I tu przechodzimy do punktu ostatniego, choć moim zdaniem najważniejszego…
4. Totalne zanurzenie w języku
Zanurzenie w języku czyli tak zwana immersja. Zakochajcie się w języku, którego się uczycie, otaczajcie się nim na każdym kroku. Niech kojarzy się on wam z rzeczami, które uwielbiacie. Może z ulubionym serialem? Może z waszym hobby? Ja na przykład jako pasjonatka podróży, uwielbiam oglądać vlogi podróżnicze po grecku.
Słuchajcie radia, piosenek, oglądajcie filmy w danym języku. Zmieńcie język menu w telefonie, poszukajcie ciekawych blogów, podcastów w nowo poznawanym języku. I nie stresujcie się, kiedy na początku rozumiecie tylko 10% z tego, co słuchacie. Dobrym sposobem dla początkujących są kreskówki lub podcasty dla dzieci. Uwierzcie mi, jeżeli będziecie systematyczni, z czasem będziecie widzieli postępy. W ten sposób nauka języka greckiego stanie się prawdziwą przyjemnością.
Nauka języka greckiego - na co zwrócić szczególną uwagę?
Akcent – w języku greckim akcent odgrywa niezwykle istotną rolę. Mówiąc po polsku, nie musimy zaprzątać sobie nim głowy, gdyż w przeważającej większości słów przypada on na przedostatnią sylabę wyrazu. Inaczej sprawa wygląda w grece. Tutaj akcent postawiony na inną sylabę potrafi zupełnie zmienić znaczenie wyrazu. Warto więc zapamiętywać to, gdzie pada, ucząc się greckich słówek. Oczywiście istnieją tutaj reguły gramatyczne, które warto zapamiętać.
Zapisywanie akcentu w greckich słowach – tutaj przechodzimy do kolejnego aspektu, czyli do zapisu. Każde zapisywane słowo w języku greckim musi mieć zaznaczony akcent. Oznacza się go za pomocą ukośnej kreseczki stawianej nad akcentowaną samogłoską. Zwróćcie uwagę na to, aby już od samego początku uczyć się słówek z odpowiednim akcentem.
Ortografia – dla mnie osobiście to najtrudniejszy element języka greckiego. Istnieje wiele sposobów zapisów różnych liter i trudno, szczególnie na początku nauki uniknąć błędów w pisowni. Nie da się ukryć, że ortografia grecka jest dość trudna i sprawia wiele problemów również samym Grekom. Wyobraźcie sobie, że sama litera “i” może być zapisana na pięć różnych sposobów! Podobnie jak w języku polskim, w grece istnieją reguły ortografii i warto się z nimi zapoznać.
Rodzajniki – każdy rzeczownik w języku greckim jest poprzedzony rodzajnikiem. Jeżeli uczyliście się w szkole języka niemieckiego, nie powinno Wam sprawić trudności zrozumienie zasad stosowania rodzajników. Ale pamiętajcie, aby ucząc się greckich rzeczowników, od razu zapamiętywać również ich rodzajniki. Rodzajniki ulegają zmianie w zależności od przypadku, jaki stosujemy. Warto tutaj sięgnąć po książkę do gramatyki, gdyż trudno będzie Wam bez tego mówić poprawnie po grecku.
Składnia – w języku greckim nie ma sztywnego szyku wyrazów, którego należy się trzymać. To znacznie ułatwia mówienie i pozwala nam swobodnie mówić, nie zastanawiając się nad, tym, czy postawiliśmy rzeczownik lub czasownik na odpowiednim miejscu w zdaniu.
Zaimki osobowe – podobnie jak w języku polski, mówiąc po grecku, możemy pomijać zaimki osobowe. Jest to kolejne spore ułatwienie.
Kontakt z językiem – opanowanie podstawowego słownictwa oraz zasad gramatyki jest niezwykle istotne na początku naszej przygody z każdym językiem. Jednak taka sucha nauka języka greckiego powinna zostać jak najszybciej podparta żywym kontaktem z językiem. Dlaczego tak bardzo istotne jest osłuchanie się z językiem greckim? Otóż Grecy mówią dość szybko a ponadto w mowie potocznej stosują wiele zwrotów, które trudno tłumaczyć dosłownie, tak zwanych idiomów. Dlatego równolegle z rozpoczęciem nauki, starajcie się otaczać językiem. Nawet, jeżeli nie jesteście w Grecji, możecie codziennie przez kilkanaście słuchać radia, podcastów lub vlogów po grecku.
Unikaj kalek językowych – niezależnie od tego, jakiego języka się uczymy, najprawdopodobniej zdarzy nam się niejedna wpadka językowa podczas rozmowy. Nie ma sensu się tym zbytnio przejmować, w końcu języka uczymy się praktycznie przez całe życie. Warto jednak już na początku mieć na uwadze, że niektóre zwroty dosłownie przetłumaczone z języka polskiego, nie będą do końca poprawne po grecku. Są to tak zwane kalki językowe.
10 zasad na samodzielną naukę języka greckiego od podstaw
1. Zacznij od alfabetu
Trudno mówić o nauce języka greckiego, bez opanowania uprzednio alfabetu. I już Was uspokajam – wcale nie jest taki straszny, jaki wydaje się być na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim wiele liter z alfabetu greckiego znamy z lekcji matematyki ze szkoły. Ponadto język grecki ma tylko 24 litery. Dla porównania dodam, że w języku polskim mamy 32 litery. Najlepiej opanować grecki alfabet, zanim przejdziemy do nauki słownictwa.
2. Opanuj podstawowe słownictwo
Rozpocznij od 500-1000 podstawowych słów. Zacznij od przedmiotów, którymi się otaczasz. Naucz się, jak nazywają się rzeczy, których codziennie używasz. Na bardziej zaawansowane słownictwo przyjdzie czas.
3. Wypracuj codzienny nawyk nauki.
Wystarczy 30 minut dziennie, ale ważna jest systematyczność. Systematyczna nauka języka greckiego przynosi o wiele lepsze efekty niż jednorazowe zrywy co jakiś czas.
4. Immersja czyli totalne zanurzenie w języku
Otaczaj się językiem: blogi, vlogi, radio, filmy – “zanurz się” w języku, który chcesz opanować. Nawet jeżeli na początku niewiele będziesz rozumieć, to z czasem na pewno zauważysz postęp.
5. Ucz się języka w sposób przyjemny
Połącz naukę języka z Twoją pasją. Poznawaj język poprzez tematy, które Cię inspirują. U mnie to były podróże, fitness i lifestyle. To znacznie ułatwia naukę.
6. Skup się na mówieniu zamiast na formach gramatycznych
Na początku nauki skup się bardziej na języku oraz mowie a nie na gramatyce. Odważ się mówić, nawet, jeżeli nie opanowałeś jeszcze gramatyki. Systematyczna nauka języka greckiego w połączeniu z mówieniem sprawią, że z czasem zaczniesz mówić w sposób poprawny gramatycznie.
7. Słuchaj języka greckiego każdego dnia
Słuchaj podcastów, vlogów i powtarzaj po native speakerze. Podcasty i vlogi pozwolą Ci w naturalny sposób opanować struktury gramatyczne.
8. Tłumacz teksty o tematyce, która Cię interesuje
Tłumaczenie tekstów, które Cię interesują. Mogą to być blogi modowe, teksty piosenek, artykuły podróżnicze. Połącz poznawanie języka ze swoją pasją, a nauka stanie się czystą przyjemnością.
9. Oglądaj filmy i seriale po grecku
Oglądanie filmów w danym języku z napisami i ze słownikiem w ręku. W każdej chwili możesz zatrzymać film, aby sprawdzić, co oznacza dane słowo i od razu je sobie zapisać. Strona, na której znajdziecie wiele greckich filmów i seriali to Ertflix.gr
10. Mów po grecku!
Wykorzystuj każdą okazję do rozmowy w języku, który chcesz opanować. Nie wstydź się, że zrobisz błąd. Nie skupiaj się na strukturach gramatycznych. Znajdź native speakera, z którym będziesz mógł/mogła praktykować.
Najlepsze materiały do nauki języka greckiego, z jakich korzystałam
Aplikacje do nauki języka:
- Mondly – sprawdza się przede wszystkim dla osób początkujących. Poznacie tu podstawowe słownictwo oraz codzienne zwroty.
- Doulingo – aplikacja ta pozwala nie tylko poznać nowe słowa, ale również pomaga w opanowaniu zasad gramatycznych.
- Tandem – jest to idealny sposób na żywy kontakt z językiem greckim. Znajdziecie tu osoby, które tak jak Wy, uczą się języków obcych. Możecie wymieniać się swoją wiedzą. Istnieje opcja rozmowy poprzez wiadomości tekstowe jak również poprzez rozmowę video. Rozmówcy mają możliwość korygowania błędów, co jest niezwykle pomocne.
Strony internetowe do nauki języka greckiego:
- www.greekpod101.com
- www.50languages.com
- https://www.loecsen.com/pl/nauczsie-grecki
- https://www.lingohut.com/pl/l68/naucz-się-języka-greckiego
Kanały na YouTube do nauki języka greckiego:
Podcasty w języku greckim, które polecam:
- EasyGreek
- Oh my sweet Greece
- Easy Greek stories
- https://pod.gr – na tej stronie znajdziecie mnóstwo podcastow w języku greckim na najróżniejsze tematy.
Książki do nauki języka greckiego:
- Dogadaj się po grecku
- 50 podstawowych greckich czasowników
- Lingea – gramatyka języka greckiego
Elektroniczny tłumacz - niezawodna pomoc w dogadaniu się w Grecji i nie tylko
Język grecki nie należy do najłatwiejszych i nie znając go, trudno nam zrozumieć cokolwiek z kontekstu. Jeżeli marzą Wam się wakacje na własną rękę i poznawanie autentycznej Grecji, a jedyne co Was przed tym powstrzymuje jest brak znajomości języka, mamy dla Was genialne rozwiązanie. Elektroniczny tłumacz pomoże Wam dogadać się po po grecku a dzięki temu jeszcze lepiej poznać ten piękny kraj. To praktyczne urządzenie jest niewielkie i przypomina wyglądem smartfon. Bez problemu zmieści się w każdej walizce, torebce czy plecaku i jest nieocenioną pomocą podczas zagranicznych wakacji.
Tłumaczenia za jego pomocą są błyskawiczne i praktycznie bezbłędne. Dzięki niemu nie tylko bez kłopotów dogadacie się w Grecji, ale również poznacie historię odwiedzanych miejsc. Zamówienia obiadu w restauracji, kupowanie biletu na prom czy zwiedzanie greckich zabytków nie będzie już stanowić dla Was najmniejszego problemu.
Jak działa elektroniczny tłumacz?
Elektroniczny tłumacz to o wiele więcej niż słownik. Pozwala on prowadzić prawdziwą rozmowę z obcokrajowcem, ponieważ tłumaczenie odbywa się natychmiastowo. Dzięki temu znika problem porozumienia się z mieszkańcami w Grecji. Nawet jeżeli nie znacie ani jednego słowa po grecku a nie czujecie, że Wasz angielski jest wystarczająco dobry, aby porozumieć się bez problemu za granicą – to urządzenie rozwiąże Wasz problem. Jego zalety to bardzo łatwa obsługa, niewielki rozmiar oraz szybkość tłumaczeń pozwalająca na swobodne prowadzenie rozmowy w obcym języku.
Większość elektronicznych translatorów dostępnych obecnie na rynku ma wbudowanych kilkadziesiąt języków. Są one więc nieocenioną pomocą nie tylko w Grecji, ale również w wielu innych krajach. Nie tylko ułatwi podróżowanie bez znajomości języka, ale również pozwala na poznawanie kraju, kultury oraz przede wszystkim nowych ludzi.
Marzą Ci się niezapomniane wakacje bez biura podróży?
Kup poradnik "ELA, PAME!"
i zaplanuj podróż życia!
Rabat wliczony jest już po kliknięciu w Link! Skorzystaj!